Prostamol Uno ja eesnäärme suurus 12.06.12 / Meestearst

Külastaja küsib:

Mul tekkis veel üks vastuvõtujärgne küsimus. Soovitasite mul võtta sügisel, kui mul tavaliselt on eesnäärme põletiku sümptomid tekkinud ennetavalt Prostamol Unot ja ka vitamiine.
Prostamol Uno on aga 5-alfa-reduktaasi inhibiitor ja mul on selle antagonistiga varajasemad halvad kogemused, nii et pisut kardan selle võtmist. Kolm aastat tagasi võtsin sellist ravimit nagu finasteriid (5-alfa-reduktaas tüüp 2 inhibiitor; Propecia), mida, ma tean, samamoodi prostatiidi puhul kasutatakse, aga sümptomite leevendamiseks ainult, kuid see mõjus üle öö väga kehvasti mu sperma välimusele (vähendas kogus, tegi vedelaks ja vähem lenduvaks). Samasugust toimet kindlasti enam ei tahaks.
Samuti on mu eesnäärme suurus hetkel vaid 18 ml. Kas see on normaalne minuvanuse mehe kohta? Kohtab selliseid suurusi veel? 5-alfa-reduktaasi inhibiitor ju hävitab eesnäärme epiteelirakke, mille eesmärk on toota oma panus sperma kogusse (1/3?) ja viljastamisvõimele, ja niimoodi vähendab selle suurust ning muudab anatoomiat.
Ütlesite, et eesnääre on mu nõrk koht ning püüab siis seetõttu igasugust sodi kergemini endasse, millega neutrofiilid võitlema peavad konstantselt. Kuna mu probleemid tekkisid suht vahetult pärast selle ravimi võtmist, siis olen alati seal väikest seost kahtlustanud. Kas võib olla, et finasteriidi võtmine tegigi mu prostata nõrgaks, põletikualtiks ja näiteks mikroobidele vastuvõtlikumaks?
Sellisel juhul hoiaksin pigem ka eemale sellise toimega ravimitest.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

PU on looduslik preparaat ja sisuliselt eesnäärme mahtu ta ei mõjuta. Kasutan seda preparaati eesnäärme üldiseks tugevdamiseks. Mahtu vähendav toime tal puudub ja vaevalt, et ka seksuaalsust muudab.
Finasteriid teie probleemide põhjuseks ei ole - ikka seksuaaleluviis ja mingil määral ka ilmselt geneetiline eelsoodumus.