Reaktiivse artriidi tekitaja leidmine 07.09.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere. Probleemiks on reaktiivne artriit. Põletik on põlves ja seljas. Diagnoose on kaks: Reiteri või Behterevi tõbi. HLA-B27 on positiivne. Kahtluse all on seotus kroonilise uretriidiga (eritusi ja muid urineerimisprobleeme pole, kuid veidi kipitab aeg-ajalt, siis uriinikogused on suured ja sagedad). Tekitaja on otsitud Metronidasooli tarvitamise 10.päeval, seega siin manuses olevast nimekirjast pole midagi leitud. Metronidasooli on tarvitatud kahe kuuriga 7 ja 14 päeva (nädalase vahega). Kuuri lõppemisel ägestusid põletikud igakord taas juba järgmisel päeval. See antibiootik jäigi ainsaks tõhusaks ravimiks, mis pärsis kiiresti valu ja turse. Tundub, et sulfasalasiin, tetratsükliin, prednisoloon ja diklofenak ei annagi head tulemust ilma Metronidasooliga. Kas see viitab bakteriaalsele põletikule? Millist uut ravimit peaks nüüd proovima tekitaja lõplikuks hävitamiseks? Kas on võimalik üldse tuvastada ja hävitada tekitajat, mis on ilmselt peidus kroonilises põletikus olevates kudedes ja nende
sügavates kihtides või pole enam tundlik ka eriliste antibiootikumite suhtes? Kas tasub otsida tekitajat mujal (nt hammastes) või kiiresti pöörduda hoopis infektsionisti juurde? Ette tänades kiire vastuse eest ...

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Pimesi antibiootikumravi ma kindlasti ei soovita. Vähemalt põletikureaktsioon peaks uuringutes näha olema, et sedatüüpi ravi määrata. Hambaarsti tasuks kindlasti külastada. Kusetrakti poole pealt tasuks ära teha kindlasti ka eesnäärmepõletiku uuringud. Nii hambajuure- kui ka eesnäärmepõletiku puhul on olulisteks tegijateks metronidazoolile alluvad anaeroobsed mikroobid. Eraldi teemaks on see kuidas on võetud suguhaiguste testid ja mis meetodiga analüüsid teostatud on. Kahju ei tee ka soole mikroobide uuringud. Üldiselt on meil ju olemas väga asjalikud reumatoloogid, kes uuringute skeemi peaksid koordineerima. Hüplev tegelemine, et natuke siit ja siis natuke sealt, kahjuks tulemust ei anna.