Munandi veenilaiend 31.03.11 / Meestearst

Külastaja küsib:

Mina ja mu mees oleme kaks aastat proovinud lapsi saada, kuid pole õnnestunud. Läksime uuringutele ja selgus, et mul on kõik korras, kuid mehel (42) on munandil veenilaiend ja seetõttu on sperma kvaliteet tugevasti kannatanud (muidu mehel eelmisest abielust 2 last, noorim 13aastane). Soovitati IVF- protseduuri, mida oleme nüüdseks korra proovinud. Mehel leiti 10 liikuvat spermatosoidi, mul 7 folliikulit, millest neli küpsed. Kokku moodustus üks kvaliteetne embrüo, mis kahjuks ei jäänud püsima. Proovime IVF-iga veel.
Mul aga küsimus selline, et on olemas palju erinevaid vitamiine ja viljakust tõstvaid preparaate meestele, mis aga üsna kallid. Kas mehele, kel taoline probleem võib neist mingitki kasu olla? Mõtlen, et kas sest on üldse kasu, kui mees on küll tervislik ja sööb lisaks vitamiine, aga kui seal veenilaiendis on temperatuur tõusnud ning spermatosoide ei teki, mis iganes seisus muidu organism on?
Kas olete oma praktikas täheldanud, et meestel kel see probleem, on siiski spermakvaliteet pisut paranenud? Et kui on need 10 spermatosoidigi, siis on need terved?
Või siiski tasuks mehel proovida operatsiooni? Tean, et ega seegi ei pruugi alati aidata.

Suured tänud vastuse eest!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kui on vaid 7 spermi, siis peab seal olema kaugelt tõsisem mure, kui vaid veenilaiend. Selliseid juhte ei lahenda tavaliselt ei vitamiin ega miski muu pimesi ravi. Soovitan ikkagi korralikud uuringud ära teha - läbivaatus, hormoonuuringud, põhjuste süvaanalüüs, sperma anaüüs ja ilmselt ka geneetilised uuringud.
Praktika näitab, et 98% mehi on võimalik aidata - tuleb vaid välja selgitada täpne haigusseiusund ja sellest johtuvalt välja töötada kõige mõistlikum tegevuskava.