Kõrgem moodustis peenisel 20.09.08 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere!

Suguti peast veidi tagapool tekkis suvel kõrgem moodustis. Tekib see täpsemalt siis, kui peenis on erekteerunud olekus mõnda aega olnud.
Asub peenise peast ca 1 cm tagapool vasakul küljel ja on paralleelne peenise pea äärega. Erektsiooni käigus tekib esialgu vaevu tuntav kühmuke, kui lõpuks on ca 10-15 mm pikk, 3-4 mm lai ja paar mm kõrge. Peale erektsiooni kadumist kaob vaikselt ka see kühmuke. Esimesel paaril minutil seda kühmukest üldse ei ole. Katsudes on nagu soonekese moodi ja püsib üsna kindlalt paigal (koos nahaga ei liigu).

Esialgu täheldasin seda moodustist juulis, kuid siis kadus see paari nädala jooksul ära ja ilmus paari nädala pärast augustis uuesti ja tekib nüüd iga pikema erektsiooni korral.
Millega võiks tegu olla? Kas saan ise selle taandumisele/kadumisele kaasa aidata või tuleb vastuvõtule aeg kirja panna?

Lisaks küsimus munandikoti veenide kohta. Paar-kolm aastat tagasi käisin Teie vastuvõtul ja ütlesite, et veenid on veidi laienenud, kuid midagi tõsist ei ole ja ravi ei vaja (olen 26 aastane).
Kaebusi mul munandite osas praegu ei ole, kuid kas oleks vajalik paari aasta tagant lasta spetsialistidel veenide olukorda kontrollida, et võimalikele muutustele õigeaegselt reageerida?
Ja kui on soovitav veene kontrollida, kas Teie vastuvõtule Tallinnas on endiselt võimalik selliste muredega pöörduda?

Ette tänades!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Esimeses osas kirjeldatud sooneke on suure tõenäosusega laienenud lümfisoon. Erektsiooni ajal peenise verevarustus suureneb mitmeid kordi ja tekib ka enam koevedelikku - sellest siis ka soone suurenemine erektsiooni ajal. Tegemist pole haigusliku muutusega ja muretsema ei pea.
Munandikoti veenilaiend vajab tõesti ravi vaid juhul, kui kahjustab munandi tööd. Kui olen ühe korra asja korras olevaks tunnistanud, siis praeguse seisuga soovitan varikotseelet kontrollida keskmiselt 5 aasta tagant. Saate seda teha ka meie keskuse Tallinna filiaalis.
Edu soovides
Margus Punab