mumps ja viljatus 07.12.01 / Meestearst

Külastaja küsib:

Lp. dr. Punab!

Olen kuulnud, et läbip6etud mumps v6ib ohustada meeste viljakust. Sooviks täpsemalt teada, mil viisil - s.t. kas enam ei teki seemnerakke v6i muutuvad nad liikumisv6imetuks v6i mingil muul viisil? Lisaks huvitaks mind veel see, kui suure suurendusega mikroskoobi abil oleks v6imalik nn. "koduses laboris" seemnerakkude liikumist jälgida?

Ette tänades!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Mumps on viljakuse suhtes ohtlik vaid peale puberteedi algust ja ka siis vaid juhul kui tekib kaasuvana munandi põletik.

Mumpsi tagajärjel kahjustub eelkõige spermatosoidide tootmine. Paljud mehed, kes on läbi põdenud ühepoolse mumpsist tingitud munadi põletiku, on viljakad. Mõlema munandi kahjustuse korral on viljakus pea alati kahjustatud.

Spermatosoidide liikuvust saab jälgida alates 100 kordsest suurendusest.

Südame rahustuseks soovitan ennast uurida siiski spetsiaallaboris!

Edu soovides

Margus Punab