sperma viskoossus 21.10.05 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere. Küsin mehe eest. Tegemist on teie patsiendiga, kellel 2 korda ravitud eesnäärme põletikku. Kuna viimasest tervekstunnistamisest oli möödas neli kuud, siis lasi mees uue analüüsi teha, et vajadusel kohe põletikule jälile saada kui see peaks olema jälle tagasi tekkinud. Analüüs oli põletiku koha pealt korras, IL-6 ja tsütoloogia samuti, liikuvus ja morfoloogia ka enam-vähem nii nagu kogu aeg. Mis oli aga kummaline, et viskoossus oli lubatud 3 asemel (kui ma nüüd normis ei eksi) 30-40 (!) Mida see näitab ja kas peaks selle edasiseks uurimiseks teie vastuvõtule tulema? Muidu on mehel veel veenilaiend, mille opereerimsieks ta on juba kaua hoogu võtnud (ja tundub, et hoovõtt kestab veel määramatu aja). Kas see ebaharilik viskoossuse näit võib olla veenilaiendi olukorra halvenemisega seotud?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ülemäärane viskoosus viitab sellele, et antud analüüsis oli väga vähe eesnäärmest pärit sekreeti, mille bioloogiline roll on sperma vedelaks muutmine. Võimalikud põhjused: eesnäärme funktsiooni halvenemine, tavapärasest erinev seemnepurse, meessuguhormooni taseme langus.
Veenilaiendi mõjuga tegemist olla ei tohiks.
Soovitaksin igaks juhuks paari nädala pärast testi korrata. Kui seis sama, siis peaks kindlasti vastuvõtule tulema. Ka seda poolt saab kenasti järgi aidata.
Edu soovides
Margus Punab