Poisslapse munandite areng 27.09.05 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere.
Lugesin ühest varasemast teie antud ajaleheinterviuust, et Eesti meeste sperma kvaliteet on suhteliselt hea, aga on kartus, et see jõuab muule Euroopale järele. Põhjuseks siis ennekõike eluviisid.
Loogiliselt peaks siis eluviisid mehe munandite arengut mõjutama hakkama lapseeas, mitte alles ülikoolis istuva eluviisiga tegelema hakates, ja siit küsimus, et mida saaks teha oma poisslapse heaks, tagamaks tema võimalikult loomulikku arengut. Laps on hetkel aastane ja igati normaalselt arenenud, siiani oleme katsunud järgida järgmisi põhimõtteid:
kasutame võimalikult vähe pabermähkmeid (rohkem marli) ning iga päev võimaldame poisile ka täiesti palja tagumikuga ringiliikumise aega. Loodetavasti saab laps mähkmetest välja ka enne kui keskmine ameeriklane või eurooplane, aga ikkagi jääb küsimus, mida poisi kasvatamisel edaspidi jälgida. Olen tänulik ka kõikvõimalike kirjandusviidete eest.

P.S. Vabandan, kui küsimust on juba arutatud, aga portaali otsingusüsteem ei võimalda kahjuks kuigi detailset otsimist.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Enamik arvamusi viljakuse languse põhjustest on spekulatiivsed. Mähkmete negatiivne mõju pole tõstatud. Siiski parem karta kui hiljem kahetseda ja usun, et teie praegune käitumine on üsna optimaalne. Keskkonna üldiste muutuste osas oleme suhteliselt võimetud. Ise pean oluliseimateks modifitseeritavateks teguriteks istuvat eluviisi ja säilitusaineid toidus. Oluliseks võib osutuda ka suurenenud kiirguskoormus - mobiilid ja muud võrgud. Head materjali hetkel pakkuda ei ole. Poole aasta jooksul peaks valmis saama minu meeste viljakust käsitlev raamat, kus ka need teemad onarutuse all.
Edu soovides
Margus Punab