spermogrammi analüüs 22.08.01 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere Margus Punab!

Minu elukaaslane on tekitanud probleemi. Oleme pool aastat proovinud lapsi teha ja veel pole midagi juhtunud. Mingid ovulatsiooni päevad nii täpselt välja arvutatud ja testitud. Meil on paanika ja süüdistatakse mind alkoholi tarbimises(pudel veini õhtul), suitsetamise(paar-kolm suitsu õhtul) ja mu kõrges vanuses 42, et viljatus on tingitud minust (naine ka muidugi uuritud ja olevat ok). Mul on üks laps olemas, küll juba tehtus 18a tagasi. Kas mul on probleem selle spermogrammi põhjal? Ja kui siis mis oleks soovitav ravi? Probleem olnud väga kaua tihedam urineerimine, krooniline nohu ja pärasoole veritsused, suguhaigustest olnud klamüüdia, mis ravitud ja veres aktiivseid pole ja olnud gardinella- (ka naisel)analüüs: ruumala- 1,6 ml, kontsentratsioon- 19 x 10 astmes 6/ml, üldhulk- 30,4 x 10 astmes 6, liikuvus- A: 5% B: 37% C: 7 D51, morfoloogia- ideaalseid: pole ideaalilähedaseid: 2% anormaalseid: 98%, pea: 98, keskosa:30, sabaosa: 24, tsüt.kehake:2, TZI: 1,57, ümaraid rakke: 0,2 x 10 astmes 6/ml, MAR-IgG: 0%. ja all veel jutt: spermas ohtralt laguprodukte (?) "puru spermas".

Partner soovib lapsi kohe ja leitakse uus sperma doonor kuna ma ei soovinud lapsi enne ja partner nüüd ei taha enam oodata. Kas ja mis on mul hea mis halb ja mida on võimalik kiiresti ravida.

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Analüüsi hindamiseks peaksin teadma kliinikut, kus see tehtud on. Näib, et teie oma on tehtud Fertilitases. Kui ei, siis hinnang ei pruugi olla päris täpne.

Sperma maht on alla normi (põhjuseid mitmeid-individuaalne eripära, krooniline prostatiit, meessuguhormooni taseme langus jne). Hulk ja liikuvus mõlemad mõõdukalt alla normi- siiski mitte lootusetud (põhjuseid palju, ka eluviis, peamiselt aga erinevad haigused, mida saab täpsustada vaid vestluse ja läbivaatuse käigus). Morfoloogia hindamisel on selle kliiniku kolleegid mul liiga ranged, seetõttu ei saa ka mingit järeldust teha. Seega kokkuvõtlikult- analüüs pole korras, aga pole ka lootusetu!

Samas ravida ei saa mitte spermat vaid ikka meest. Soovitan tulla vastuvõtule. Kui on kiire, siis peaks Tallinnas aegu ka selleks nädalalõpuks jaguma. Imevahendit mul teile pakkuda siiski ei ole. Meeste sperma küpseb pea 90 päeva ja palju kiiremini midagi muuta ei saa.

Edu soovides

Margus Punab