viirused 30.05.04 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere, lugesin juba ühte vastust, kus arvasite, et papilloomiviiruse puhul naisel samas kui mehel pole seda avastatud pole kondoomi kasutamine vajalk, et see viirus on paljudel inimestel olemas. Kas sama kehtib ka herpesviiruse kohta, kui naisel on avastatud ja mehel mitte, kuid samas on esinenud ohatist?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kindlasti ei tohiks ilma kaitsevahendita olla vahekorras kui viirus on aktiivses (ohatise) faasis ja ka siis kui esinevad ägenemisele eelnevad esmased ärritusnähud. Siiski esineb ka nähtudeta kulgevaid herpese ägenemiseid ja seetõttu kipub herpes ilma kaitsevahenditeta seksi puhul varem või hiljem ikkagi partnerile üle kanduma.
Tänapäeval on olemas head ravimid millega on võimalik viiruse paljunemine pärssida ja nakkusohtu vähendada.
Edu soovides
Margus Punab