Suguvõime piiramine 07.08.01 / Meestearst

Külastaja küsib:

Kuuldavasti on võimalik mehel, kes ei kavatse enam lapsi soetada, operatsiooniga katkestada seemnejuhad (pole ehk täpne?).

Millised on sellele operatsioonile pääsemise tingimused?

Kas operatsioon tehakse ambulatoorselt?

Kuidas mõjub operatsioon mehe tervisele, potentsile?

Kas on muid võimalikke tüsistusi?

Kas peale operatsiooni on võimalik ikkagi rasestamine?

Ette tänades,

Margus Harjumaalt, Sauelt

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Teid huvitavat operatsiooni nimetatakse vasektoomiaks.

Meetod sobib eriti hästi meestele, kes on stabiilses suhtes ja kellel on juba soovitud arv lapsi.

Operatsiooni eeltingimuseks on vanus üle 35 aasta või vähemalt 3 last ja praeguse elukaaslase nõusolek.

Operatsioon teostatakse ambulatoorselt. Enamikul juhtudel tööelu ei sega.

Tervisemõjud on enamikul juhtudel positiivsed. Ajalooliselt on meetodit kasutatud elujõu taastamiseks/noorendava ravina.

Seksuaalsust ei mõjuta või üle soovimatute raseduste hirmu vähenemise hoopis parandab. Sperma maht väheneb peale operatsiooni umbes 5%, mis pole tavaliselt märgatav.

Võimalike tüsistustena tuuakse esinemissagedusega 2-5% välja verevalum ja põletik operatsiooni piirkonnas. Oma praktikas pean suurimaks probleemiks 20-30% opereeritutel tekkivat survetunnet munandites. Enamikul juhtudel on tegemist siiski mõõduka ja elu kvaliteeti mitte häiriva probleemiga, mis kaob kuu jooksul peale operatsiooni.

Vasektoomiat peetakse kõige kindlamalks rasestumisest hoidumise meetodiks.

Rasestumise tõenäosus peale vasektoomiat ei tohiks ületada 0,2%. Oluline on teada, et 1 kuu peale operatsiooni peab tegema sperma analüüsi ja alles siis kui selles materjalis spermatosoide ei leidu võib loobuda teistest kontratseptsiooni meetoditest.

Mõnes keskuses soovitatakse kontrollanalüüsi ka 5 a peale operatsiooni.

Edu soovides

Margus Punab