sperma anaüüs 13.10.03 / Meestearst

Külastaja küsib:

Lugu nagu ikka: mees ja naine soovivad last saada ning see ei ole õnnestunud 2 aasta jooksul. Mõlemal eelnevalt laps olemas (teise partneriga).
Olekski küsimus mehe spermaanalüüsi kohta:
Spermatosiodide kuju on viljastumisel väga tähtis. Mida tähendavad väljendid ideaalse kujuga ja ideaalilähedased? Kui suur peaks olema protsent normaalse kujuga spermatosoididel? Meil nimelt liikuvus A+B 68% kuid morfoloogia: ideaalseid 8% ja anormaalseid 92%. Kas tegemist on väga halva tulemusega ning põhimõteliselt oleks ikkagi vajalik kiiremas korras IUI-d katsetama hakata? Või isegi IVF-i?

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kahjuks töötavad paljud sperma laborid Eestis siiski erinevate meetodite järgi. Näib, et olete oma analüüsi teinud Nõmme Erakliinikus. Minu kogemuse alusel on 8% ideaalseid (või ka ideaalilähedasi) seal juba hea tulemus. Normi alumiseks piiriks on 5% normaalseid spermatosoide, samas ei tohiks ühe defektse spermatosoidi kohta olla üle 1,6 vea. Samuti on suhteliselt hea ka spermatosoidide liikuvus. A+B liikuvusega st. hästi liikuvaid rakke peaks olema enam kui 50%.
Arstina soovitaksin siiski eelkõige probleemi põhjus välja selgitada. Mehe poole pealt on tüüpilisteks viljakuse languse (varasemast ju üks laps olemas!) põhjuseks alaägedad sugutrakti põletikud (prostatiit) ja munandikoti veenilaiendid, mõlemad suhteliselt hästi ravitavad haigused. Soovitan siiski androloogi visiiti ja ehk ka kordusanalüüsi laborites, mis uurivad spermat ka põletiku suhtes (Tallinnas HTI labor ja Tartus Tähe/Elite kliinikud).
Muidugi võite sellise sperma analüüsiga valida koheselt ka laboratoorsed ravimeetodid. Sobib nii IUI kui ka IVF.
Edu soovides
Margus Puanb

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Meestearst

Munandi veenilaiend

Mina ja mu mees oleme kaks aastat proovinud lapsi saada, kuid pole õnnestunud. Läksime uuringutele ja selgus, et mul on kõik korras, kuid mehel (42) on munandil veenilaiend ja seetõttu on sperma kvaliteet ...

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Kui on vaid 7 spermi, siis peab seal olema kaugelt tõsisem mure, kui vaid veenilaiend. Selliseid juhte ei lahenda tavaliselt ei vitamiin ega miski muu pimesi ravi. Soovitan ikkagi korralikud uuringud ära ...

Loe edasi

sperma külmutamine ja võtmine

Kuhu saaks pöörduda, kui kiiresti saaks vastuvõtule ja kui palju mksaks sperma võtine-külmutamine enne pahaloomulise kasvajaga plaanitud kiiritus -ja/või keemairavi
Aitäh!

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sperma külmutamise võimalust pakuvad Tallinnas Nova-Vita kliinik ja Tartus Elite kliinik.

Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

sperma

..mul on kollane sperma,mis teha???:S

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Meestearsti külastada...
Kollane sperma viitab tugevale eesnäärkme/sugutarkti põletikule.
Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

sperma värvus

olen 20-ne ,spermas on punakad tükid,kas on midagi tõsist?
mingisuguseid valusi ei ole ja ravimeid ei ole ka võtnud.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Ilmselt on sperma siis veidi verd, mis viitab ikkagi sugutrakti põletikule. Soovitan tulla meestearsti juurde uuringutele. Peaks tegema sperma analüüsi põletikule ja vajadusel ka suguhaiguste uuringud.
Loe edasi

sperma analüüsi

Kas oskate infot jagada, kus saab anda sperma analüüsi Tartu linnas ning paari sõnaga kuidas seda antakse?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sperma analüüsi antakse masturbatsiooni teel labori juures asuvas privaatruumis. Teha saab seda Tähe Erakliinikus või Maarjamõisa polikliiniku androloogia kabinetis.
Edu soovides
Margus Punab

Loe edasi

sperma

Mis asi on ikkagi sperma (millest koosneb). kas see on ôige, et sperma sisaldab palju meeshormoone? kas môjub tervisele halvasti kui sperma alla neelata? Ettetänades:K

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sperma koosneb ~5% osas spermatosoididest, ~30% osas eesnäärme sekreedist ja ~70% osas seemnepõiekeste sekreedist. Hormoone ja teisi bioloogiliselt aktiivseid aineid on spermas tõesti märksa enam kui teistes ...

Loe edasi

lapsetus

kui mees on viljatu kas sis on selline võimalus et orgasmi saab aga spermat ei tue.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sperma tulek ja viljakus pole omavahel seotud. Spermatosoidid moodustavad vaid alla 5% sperma mahust. Mehe viljakust saab hinnata läbivaatuse, hormoonuuringute ja sperma analüüsi tulemuste alusel.
Edu ...

Loe edasi

sperma kvaliteet

milliste protsetuuridega ja proovidega tehakse kindlaks sperma kvaliteet?

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sperma analüüsiga (vt. kaks küsimust tagasi). Hindame sperma mahtu, spermatosoidide arvu, nende liikumist, ja väliskuju. Samuti testime tavaliselt ka põletikureaktsiooni suhtes spermas.
Edu, Margus ...

Loe edasi

sperma

Tere!

Kas see on normaalne kui pärast seemnepurset eritub peenisest natuke

lima ja kui sperma on vesine.

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Lima on suure tõenäosusega siiski sperma viimane fraktsioon, mis aegamisi kusitist välja voolab. Sperma viskoosssuse/vesisuse hindamine on väga subjektiivne ja siin ei oska küll mingit arvamust avaldada. ...

Loe edasi

sperma

Tere!

Mul on sperma kollakas. Kas võib mingi probleem sellega seoses olla? Mida teha tuleks?

Ette tänades, M

Margus Punab

Vastas dr Margus Punab

Sperma kollane värvus on tavaliselt tingitud eesnäärme põletikust. Soovitan tulla ja teha sperma analüüs põletiku suhtes ning vajadusel tuleb läbi teha põletikuvastane ravi.

Edu soovides
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: