Kodune test meeste sperma analüüsiks 17.09.03 / Meestearst

Külastaja küsib:

Lp. dr Punab,

leidsin internetist huvitava reklaami kodusest testist meeste sperma esialgseks analüüsiks. Jutt ise on aadressil http://www.webwomb.com/malefertility.htm

Loomulikult ei anna taoline test lõpuni ammendavat vastust sperma analüüsiks, aga pole ju saladus, et mehed tihti pelgavad tegemast seda (esimest) sammu arstile minekuks, samas kui lastetuse põhjus võib väga kergelt peituda just mehes.

Mu küsimus oleks, kas müüakse või hakatakse müüma taolisi teste ka Eestis? Palun ärge vastake ainult, et selle testi järgi ei saa midagi otsustada jne, sama võib ju öelda ka ovulatsiooni- ja koduste rasedustestide kohta, mis ometi on laialdases kasutuses nii kodudes kui arstikabinettides. Usun, et paljudele paaridele oleks see suureks abiks, kui mees saaks esialgse testi teha kodus.

Lugupidamisega

Emily

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Analoogia rasedus ja ovulatsioonitestidega on päris hea, sest neid teste on arendatud juba kümneid aastaid. Võib olla tõesti töötatakse aja jooksul välja ka head kodutestid mehe viljakuse hindamiseks. Hetkel pole kodune meeste test küll ennast üheski võrdlustestis õigustanud. Probleemiks on see, et
´naiste` testide puhul analüüsitakse vaid ühte keemilist ainet. Sperma testis ei piisa vaid rakkude olemasolust vaid nad peavad suutma ka liikuda ja ka DNA pakkimine peab olema normipärane. Viimaseid omadusi ükski kiirtest veel analüüsida ei suuda.
Viljatus on alati paari probleem. Kui naine ei saa oma meest viljatuse probleemiga uuringule suunatud, siis peaks ikka tõsiselt mõtlema oma suhte üle.
Edu soovides
Margus Punab