munandi valulikkus 27.04.01 / Meestearst

Külastaja küsib:

Tere! 16 aastaselt põdesin mumpsi. See lõi ka vasakpoolsesse munandisse , mis üles paistetas. Pärast haigust jäi munand teisest poole väiksemaks. Nüüd olen üle kolmekümne ja see väiksem kipub sageli tuimalt valutama. Valu kiirgub 45 kraadi all ka üles kõhtu ja külge. Teine pool pole kunagi valutanud. Mida teha? Tänan!

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Ühest lahendusteed ei ole. Ravimeetodi valik sõltub sellest, kuivõrd see valulikkus häirib Teie elu kvaliteeti . Esmalt võib proovida mõõduka tugevusega põletikuvastast ravi. Kindlaimaks lahendusteeks on aga kahjustunud ja valu tegeva munandi eemaldamine. Mumpsist kahjustatud munand tavaliselt enam sugurakke ie tooda. Kui teine munand on piisavalt suur, siis ei ole ka ohtu hormonaalsete häirete tekkeks.

Vajadusel saab eemaldatava munadi asendada proteesiga.

Tervist soovides

Margus Punab