Harjumine lasteaiaga 24.09.19 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Meil on laps , kes on olnud vastsündinust peale veidi nõudlikum kui vb tavapärane laps . Täpsustan mida ma silmas pean .... Ta ei ole saanud rinnapiima , esimese kuu sai 50 / 50 mõlemat . Milles siis tema eripära on juba algusest peale väljendunud on näiteks see, et kui ta soovis piima siis ta hakkas niiöelda sekundi pealt röökima . Mitte kergelt nutma/jonnima ja ta ei ärganud vaikselt või ei nihelenud eelnevalt , vaid kohe kisama , pudeli saabudsed oli ka kohene vaikus ... Edasipidi on läinud asi umbes sama rada ... kui ma ei jõua niiöelda õigeks ajaks putru valmis siis ta ei söö seda vaid jõuab eelnevalt juba nutma tugevalt hakata ja lepib vaid piimaga . Talle ei meeldi väga autosõit , tal hakkab üsna kiirelt igav ja talle ei meeldi see vangistus . Püsivust tal ei ole kuid eks sellepoolest lapsed erinevadki . Enesekindlust on temas omajagu ning ta on ülimalt aktiivne ja ta ei unusta midagi , kui ta ikka on midagi tahtnud siis mingu selleks tund või kaks ta ei anna alla . Perearsti nägemus oli , et lasteaed võiks olla meie päästeingel kus ta saab oma energiat maandada kuid lasteaiaga ta ei lepi ja oleme nüüd käinud neljal katsel millest täiesti hüsteeriliselt on ta röökinud kõik korrad . Esimene kord läksime lapsega koos ( mõlemad vanemad ) . Kuna ta oli seal rahulik siis kasvataja ütles, et võime ära minna ja ta helistab ( täpsustan , et elame maakohas ning lasteaed on pisike ) . Umbes kaks tundi hiljem kasvataja helistas , et lapse tuju oli niiöelda ära rikkunud kui ta pidi sööma minema . Ja peale seda oleme käinud kolmel katsel . On olnud väljas grillimine ja lõkke tegemine ja isa on temaga kaasas kuid ta ei lepi ja jäta nutmist . Läinud hommikuks kui ka õue ajaks ja ta ei ole isegi väravast nõus sisse minema . Ta on täiesti hüsteerias. Teisel päeval kasvataja soovitas mitte alla anda , kuid ta röökis hüsteeriliselt siis 1,5 h järjest ( isa oli tol hetkel temaga kaasas ) ... Pärast seda lasteaia teemat tuli tal tohutu hirm, et teda jäetakse justkui maha . Eelnevalt leppis ta kõigiga kuid nüüd küsib ta koguaeg issit , vanaema, emmet ehk täpselt seda keda parasjagu juures ei ole . Lisaks on peale seda lapse magamine väga rahutu , ta nutab öösel palju kordi , sööb jälle öösel ( eelnevalt ta sai sellest juba lahti ) , ja ka päevaunes on kohati näha rahutust . Minu murekoht on see, et kas see kõik on normaalne ? Meil tegelikult oli plaanis panna ta lasteaeda vaid nädalas korra / paar aga kui tema reageering ja järelmõjud on sellised kas seda on õige teha ? Kas on õige lasta tal sedasi seal nutta või ära tulla ? Kas mul on põhjust muretsemiseks tema närvisüsteemi pärast ?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere ja aitäh pöördumast!
Kui Teil ei ole lasteaeda panekuga kiiret, siis võiks laps veel aasta kodus kasvada. Laste reaktsioonid kollektiivi minekule on erinevad ning 1a9k laps on liiga väike, et tema närvisüsteemi kohta järeldusi teha.
lugupidamisega
Anu Sööt