Lapsel liiga suur pea? 07.09.15 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Muretsen lapse kehaproportsioonide pärast. Tema mõõdud olid sündides 52 cm, 4150 g ja pea ümbermõõt oli 38,5 cm. Täna on ta 3 aastat ja 7 kuud vana ning pikkust on tal 94 cm, kaalu 16 kilo ja pea ümbermõõt on 54 cm. Pea oli tal juba 2-aastaselt sama suur, kui 3,5 aastat vanemal vennal. Ka praegu kannab ta oma 7-aastase vennaga samas suuruses mütse. Küljelt on tema peakuju naljakalt piklik ja see vist annabki suure ümbermõõdu, eestvaates on pea tavalisem.

Kui ta oli alla aasta vana, siis perearsti juures läks kasvutabel punaseks, sest tabeli jaoks oli pea liiga kiiresti kasvanud ja suurus oli üle normi. Lisauuringuid sel hetkel vajalikuks ei peetud ja järgmisel korral mahtus pea piiridesse, kuid perearst on iga kord ikka maininud, et laps on tark poiss, sest tal on suur pea.

Kuigi ta on kehaliselt aktiivne, on ta veidi ülekaaluline ja tema keha meenutab mõnikord veidi lilliputi keha - suur pea, suur kõht, lühikesed jäsemed. Tal on x-jalad ja pöördlampjalg, oli vist selline lampjala diagnoos, igatahes on tal sünnist saadik olnud suur varbavahe (ja lühikesed varbad), nagu downi sündroomiga laste puhul sageli esineb. See varbavahe pandi lampjalgsuse sümptomiks.

Raseduse ajal oli lapsel kuklavolt üle normi ja vereproov näitas samuti suuremat väärarengu riski. Lapsel oli Downi sündroomi risk 1:21, aga looteveeuuring välistas kromosoomihäired, või vähemalt Downi sündroomi, kui kõiki kromosoomihaigusi ei uuritud.

Iseenesest on lapse areng normaalne olnud, vaid päris mähkmevabaks ei ole teda saanud - laps pissib alla nii öösel kui ka lõunaunede ajal. Ma ise arvan, et tal on enurees, sest mul endal oli lapsena sama haigus, millest kasvasin alles algklassides välja. Kui midagi veel mainimisväärseks pidada, siis ta on meie peres ainus vasakukäeline, pigem mõlemakäeline, sest mõlemaga on võrdselt osav söömises, joonistamises, täppistöös, aga haaramisel eelistab vasakut kätt.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Kui suhteliselt suur pea on ainus sümptom, mis muret teeb, siis ei tohiks lapsel mingit probleemi olla.Piltide järgi võib öelda, et tal mingit sündroomi ei esine.Oluline on muidugi hinnata ka lapse vaimne võimekus-pildil paistavad küll selged, ilusad silmad. Enurees selles vanuses on normaalne nähtus. Millised on lapse vanemate pea ümbermõõdud.?Suhteliselt suurem pea teiste sümptomite puudumisel võib olla perekondlik.
Kui ikka muretsete, siis soovitan neuroloogi külastada.
Lugupidamisega,
Anu Sööt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lasteneuroloogia

Lapsel valus muna

Tere,
Lapsel tuvastati täna perearstil tuulerõuged. Eile hakkas ta kurtma ka peavalu. Täna kui määrisin ta punne avastasin, et lapsel kõrva taga kõva suur muhk mis on katsudes väga valus. Muhk ei ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh pöördumast! Arvan, et selles kohas on pead katsudes tunda normaalse kolju esilevõlvuvus. Katsuge pead samast kohast, aga teiselt poolt ja leiate sarnase "muhu". Peavalu võib kaasneda ...

Loe edasi

Lapsel suur laup?

Küsimus lapse suure/kõrge lauba kohta. Taastusravi arstil käies mainis arst ära, et lapsel liiga suur otsmik ning hakkasin kohe muretsema ja googeldama, mis viis mind kohe vesipäisuse juurde. Peaümbermööt ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh küsimast! Muretsemiseks ei ole põhjust, kuid klassikaline lähenemine soovitab UH ajust ära teha. Pöörduge laste neuroloogi vastuvõtule.
Lugupidamisega,
Anu Sööt

Loe edasi

Suur pea lapsel

Tere!


Laps sündis pü.39 cm. Nüüdseks on see 50cm. Tüdruk ise väga rahuliku loomuga ja otse loomulikult ka ära hellitatud.
Pean ausalt tunnistama, et ei pannud last piisavalt ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Teie kirjast saan aru, et lapse areng ei ole eale vastav, ning põhjus on teadmata. Selle põhjuse väljaselgitamiseks on vaja MRT uuringut. Soovitan Teil selle siiski teha.
Loe edasi

Pea ümbermõõt

Tere!Minu 6 kuuse poja peaümbermõõt on 46,5 cm.Sündides 35 cm.Ta kaalub ise 9400g ja on 72 cm pikk.Lõge on normaalne.Kas ta pea on liiga suur ja peax vesipead kahtlustama??

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere!
Aitäh küsimast! Pea ümbermõõt on tõesti suhteliselt suur, normi ülemisel piiril. Kuna ei ole teada, millise ajaga ta nii palju kasvas-kas kogu aeg ühtlase kiirusega või mingist ajahetkest kiiresti, ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi