8kuune beebi - kukkumised 25.09.14 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Beebi hakkas ennast põlvedele ja seejärel püsti upitama 7kuu ja paari päevaselt, siis hakkas ta ka päris tihti kukkuma. Iga kukkumisega käis ka pea paraja mütsuga vastu maad. Peale kukkumist ma lohutan teda ja siis nutuhoog vaibub. Siiski olen mures, sest endiselt suudab ta oma pead igale poole ära lüüa ja kukkudes ta ei suuda pead hoida nii, et lööki ei saaks. Samuti on beebi viimase paari nädalaga väga jonnakaks muutunud. Enne oli beebi väga rahulik, ööuni oli samuti suht rahulik kuni hommikuni. Nüüd on olukord vastupidi - öö on väga rahutu ja päevasel ajal jonnib palju. Samuti on beebil mingi imelik komme istudes lõug vastu rinda panna ja kuidagi kummaliselt ennast ette-taha kõigutada, samal ajal tõstab jalgu ka. Sellist kõigutamist pole teistel lastel tähele pannud (sõbrannade lapsed, minul on ainult 1 laps). Vahest surub ka käed rusikasse ja tõmbab keha krampi; seda on ta siiski kauem teinud, kui nüüd paar nädalat - mäletan seda liigutust kindlasti varasemast ajast juba. Mure on selles, et kas need kukkumised võivad olla talle kahjulikud? Kas peaksin tal igal sammul järgi käima, et neid kukkumisi vältida? Kas meeleolumuutused võivad olla tingitud nendest kukkumistes? Beebi sündis loomulikult ning õigeaegselt.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh küsimast! Arvan, et ei oleks õige seostada jonnimist lapse kukkumisega. Kui lapsed hakkavad toe najal kõndima, siis nad ikka algul kukuvad ja saavad haiget. Kui Teil on puitpõrand, vaipkate jne, siis küll kukkumisi kartma ei peaks, v.a. muidugi kivikate. Lapse püsti tõustes tema maailma tunnetus suureneb, informatsioon, mis ta iga päev saab on tohutu. Aju tegeleb selle informatsiooni töötlemisega ning laps võib olla rahutum. Istudes pea lõuale surumise ja jalgade ülestõstmisega tegeleb laps tõenäoliselt onaneerimisega. See on loomulik etapp lapse arengus, kuid soovitatakse siiski lapse tähelepanu mujale juhtida kui ta nii teeb ja teda pigem enda süles hellitada.
Lugupidamisega,
Anu Sööt