11kuusel nõrgad lihased 06.11.07 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere, oleme poja (õigeaegne, synnihinne 9/9) (hetkel u 9kilone) nõrkade ülakehalihastega juba päris pisikesest peale hädas. Kolmekuuselt määrati talle massaaz ja võimlemine. Enamus nendest kordadest tulime massööri juurest poole pealt ära, sest massaaz pani kõhus gaasid liikuma ja valu pani lapse lohutamatult nutma. Gaasid on olnud mureks alates 2. elunädalast. Kergemaks läks u 9kuuselt, kuid seda ka tänu sellele, et ei julge temaga erienvaid toite proovida, sest iga toit, mis talle ei sobi võib kolmeks päevaks gaasimure teha. Laps hakkas pead kindlalt hoidma väga hilja. Kõhule keerama ja roomama (kõhu peal) mitte väga vara, aga ka mitte väga hilja. Nüüd on ta paar kuud ka ennast toe najal püsti ajanud ja mõned nädalad toe najal küljele samme teinud. Käpuli tõusis u 9,5kuuselt, kuid seda väga harva. Paar viimast nädalat on hakanud käpuli käima (kätega käib, jalgu pigem libistab põlvede peal), kuid väga lühikesi maid, kui pikem siht, siis kohe kõhuli, sest nii toimub liikumine palju kiiremini. Kuu aega tagasi saime 6 korda võimlemas käia, siis tuli köha, mida oleme siiani ravida üritanud. Nüüd ravime neid AB-ga. Mure aga selles, et laps ei istu - määrati võimlemine ja ujumine. Kuna vees ta ennast ei liiguta, peaks rõhk olema võimlemisel, kuid viimasel kahel korral hakkas ka võimlemises nutma ja pidime pooleli selle jätma. Kodus ei lase minul üldse võimelda, kohe vaja eest ära minna ja muida asju toimetada. Muidu on selline suhteliselt tundlik ja samas kõva iseloomuga laps. Sellest ka minu küsimus, et mida sellise lapsega teha - võimlemine kõva kisaga on ju mõeldamatu, vees võin teda ujutada, aga seal ei liigu ja kuan sygisest saati vahelduva-eduga nohune, ei tule ka see kõne alla. Kas võimlemises paus teha, võib olukorda kuidagi eriti kahjustada, või on lootus, et ta siiski ise päevast-päeva omi asju tehes ja liikudes, siiski saab tugevamaks ja hakkab istuma ka ise, lihtsalt tunduvalt hiljem?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Kui ei ole teada põhjus, miks laps aeglasemalt areneb, siis on raske öelda ka prognoosi. Kuna lapse liikumine on läinud järjest paremaks. siis ei ole alust arvata, et ta istuma ei hakka. Soovitan stimuleerida igati tema liikumist kodus, samuti hoidke kontakti Teie last konsulteeriva neuroloogiga.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lasteneuroloogia

Laps ei kõnni

Tere. Pöördun Teie poole murega. Minu laps ei kõnni iseseisvalt. Sünnitamine võttis palju aega (sünniseiskus?), välja tuli aga ühe pressiga ja oli normaalne, siis aga muutus järsku siniseks, pandi aparaadi ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Soovitan neuroloogi vastuvõtule minna esimesel võimalusel. Kindlasti vajab laps uuringuid, et selgitada aeglase arengu põhjust.
Lugupidamisega,
Anu Sööt

Loe edasi

Suur pea lapsel

Tere!


Laps sündis pü.39 cm. Nüüdseks on see 50cm. Tüdruk ise väga rahuliku loomuga ja otse loomulikult ka ära hellitatud.
Pean ausalt tunnistama, et ei pannud last piisavalt ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Teie kirjast saan aru, et lapse areng ei ole eale vastav, ning põhjus on teadmata. Selle põhjuse väljaselgitamiseks on vaja MRT uuringut. Soovitan Teil selle siiski teha.
Loe edasi

lihastoonus

Tere! Minu 3-kuune poeg on suhteliselt aktiivne, paar korda on keeranud ennast kõhuligui, kuid kätest tõstes pea kaasa ei taha tulla. Kõhuli hoiab küll 5min.kaupa. Käisime ka Tartus neuroloogi juures. ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh pöördumast! Muretseda pole põhjust-see tähendab, et lihastoonus on keha pooltel veidi erinev. Võimlemine on soovitav, siis lihastoonus erinevate kehapoolte vahel tasakaalustub.
Lugupidamisega,
Loe edasi

Lõtv Parapleegia

Tere,
Sooviksin teada täpsemalt, et mida kujutab endast lõtv parapleegia???
Nimelt lapsel (7 kuune) on nõrgemad ülalihased kaelapiirkod ja käed ja oleme käinud massaazis ja ujumas ja natukene ...

Anu Sööt

Vastas dr Anu Sööt

Tere,
aitäh küsimast! See diagnoos tähendab tõenäoliselt, et lapsel on õlavöötme ja käte lihased nõrgemad ja lõdvad. Need terminid on kujunenud välja ajalooliselt ning neid ei ole võimalik alati ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: