unes võpatamised 06.11.07 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Kas on normaalne, et laps (1,5a) magades öö jooksul korduvalt võpatab?

Need ei ole kogu aeg. On ca mõne nädala või mõne kuuste perioodidena ja siis on jälle kõik hästi. Reeglina peale haigust ("kõhugripp", teadmata põhjusega 39 palavik 3 päeva, angiin). Enamasti on võpatamised nõrgad - nii et teda ei sega, vahest ei lase magada, vahest ka nii tugevad, et voodi ragiseb. Vahest vaid käed liiguvad veidi üles suunas, vahest aga nagu ülekeha 0,5-1sek. kramp. Tundub, et leevendab Ca+Mg tabletid (üks arst arvas et Mg puudus pideva kõhulahtisuse tõttu)

Enamasti juhtub veidi peale uinumist - hingamine muutub kiiresti aeglasemaks kuni on vaevumärgatav, siis võpatab, hingamine muutub uuesti kiireks. Vahest ärkab selle võpatamise peale, vahest mitte. Vahest liigutab aga sel hetkel lihtsalt käsi jalgu või keerab - tundub nagu näeks siis und.

8. kuuselt oli asi hull sest võpatamised olid tugevad ja kestsid enne iga uinumist ca 2 tundi - ei saanud võpatamiste tõttu uinuda. Käisime siis ka haiglas kontrollis (neuroloogiast). Midagi ei leitud, aga kaebuste püsimisel soovitati MRT. Praegune olukord ei ole ligilähedaltki nii hull nagu siis - praegu enamasti see last ei häirigi
Kas sellegipoolest on see "kaebuste püsimine" ? (8. kuul toimunut seostan ise enda tugeva stressiga - lõpetasin RPga et rahusteid tarbida ja siis kadusid ka võpatamised)

Kas peaksin praeguste võpatamiste pärast muretsema?
Olen lugenud unest ja unefaasidest ning tean, et mingi piirini on unes võpatamised normaalsed, aga kust see piir läheb?

(Varem diagn. hüpotoonia, aga isegi massaaši ei saadetud - ju siis pole hull)

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere,
aitäh pöördumast! Kui laps areneb hästi ja võpatuste hulk on oluliselt vähenenud nagu ütlete, siis ei ole vaja muretseda. Katsuge ise rahulik olla -Teie ärevus mõjub ka lapsele. Kindlasti soovitan last näidata uuesti neuroloogile.
Edu Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt