9 kuuse lapse uni 03.09.04 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere Dr.Sööt!

Mul on 9 kuune poeg, kellel on hiljuti tekkinud suured magamisraskused. Nimelt on ta hakanud öö jooksul ärkama, nutab ja ilma kussutamata magama ei jää.Magades võpatab, viskab käed üle pea, ja nii mitu korda une jooksul. Samuti on tal tekkinud täiesti seletamatud nutuhood. Vahetevahel keset päeva röögib ta mul nutta. Maha ei rahusta miski. Täna näiteks üritasin teda magama panna, panen ta tema oma voodisse hämarasse tuppa, seal ta ajab ennast paar korda püsti ja vingub natuke. Mina lähen ja panen ta siis pikali, silitan ja laulan talle kuni ta magama jääb. Täna üritasin teda magama panna ja ta läks mul täiesti hüsteeriliseks, kui ma võin nii tugevat väljendit kasutada. Ta nuttis kõõksudes ja ei rahunenud ka siis, kui ta rinnale tõstsin. Nüüd lõpuks panin ta meie voodisse pikali ja andsin talle seal rinda. Nüüd ta magab, aga rahunemine võttis vähemalt 15min. Täna hommikul oli ka veel selline situatsioon-laps mängis põrandal ja abikaasa istus ta juures diivanil ja jõi kohvi, kui ta läks tassi ära viima, laps sõna otseses mõttes hüppas ta jala külge. Kas tal on tõesti hirm, et teda maha jäetakse? Kas tal on tekkinud valed kiindumusseosed? On vist tarbetu lisada, et armastame oma last väga.Olen ka varem tähele pannud, et ta roomab mulle igale poole järgi ja tahab kogu aeg lähedal olla. Paraku pole see kogu aeg võimalik.
Lisainformatsiooniks veel, et laps sündis erakorralise keiserlõikega, diagnoos oli loote distress. Esimesed 5 kuud magas ööd läbi ja ei nutnud kunagi, ainult vigises natukene, kui kõht oli tühi või uni oli peal, alati jäi ise oma voodis üksi ja pimedas toas magama, ilma lutita, oli kogu aeg rõõmus ja naeratav. nagu näha, on toimunud kardinaalne muutus ja see teeb mulle tõsiselt muret, muidugi tulevad tal ka hambad, kaks on küll juba suus, aga kui need tulid (juuni lõpus) siis sellist käitumist küll ei täheldanud,oli lihtsalt rahutum.
Olen väga mures, sest ei tea kuidas käituda.Kas last kogu aeg rahustada ja kussutada? Reageerida ta igale häälitsusele? Oleme püüdnud tekitada kindlat rutiini ja samuti ei luba lapsel teha, mida ta iganes tahab. Äkki oleme liiga karmid ja nõudlikud.
Ei tahaks ka kõike hammaste tuleku süüks ajada...

Nüüd vist sai pikk ja keeruline kiri, aga oleksin teie nõunde eest väga tänulik.

Ette tänades ja kena päeva soovides

Irena.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere Irena,
aitäh küsimast! Kaugelt on väga raske õiget nõu anda, mistõttu soovitan siiski lasteneuroloogi külastada. Lapse käitumise järgi võiks tõesti arvata, et tal on hirm üksi jääda. Laps on juba suurem ja saab rohkem aru- sellega on ka võimalik käitumise muutust seletada. Üksinda lapsel nutta lasta ma siiski ei soovita. Kui laps nutab, siis vajab ta Teie lähedust - pakkuge seda talle. Kindlasti on osadele lastele häiriv hammaste tulek.
Edu ja kannatlikkust Teile!
Lugupidamisega,
dr. Anu Sööt