Väikelapse epilepsia? 29.12.17 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Viimase kuu jooksul esineb lapsel "kummalist" käitumist, mis on siiani esinenud peamiselt söömise ajal ning pigem õhtuti, kuid on olnud ka hommikuti. Laps katkestab söömise, tardub, silmad lähevad "pahupidi" (vaatab väga altkulmu põrnitsedes, näha on peamiselt silmavalged), mõnikord kaldub keha ettepoole. Korra on tõstnud ka käed silmade kõrgusele krõnksu. Lapsega sel ajal kontakti ei saa. Aitab see kui võtan ta sülle.
Täna õhtul tabas see hoog teda paraku ka minu süles olles. Kallistasin teda ja jalutasin natuke ringi. Mulle tundus, et süles kestis see mõniteist sekundit. Peale seda laps hingeldab, on ehmunud ja sageli vaatab hirmunult ühes kindlas suunas. Lisaks on ta siis pikalt viril, hoiab minust kramplikult kinni ja on väsinud ning jääb praktiliselt hetkega magama. Väga kiire uinumine on tegelikult ka asi, mida ma olen viimase kuu aja jooksul tähele pannud. Olgu tegu kas päeva- või ööunega. Seletab ja pöörleb-keerleb ning järsku paneb käed silmadele ja magab nagu nott kolm tundi järjest või siis hommikuni.
Silmade "pahupidi" minekut on tal viimasel nädalal esinenud ka siis kui näeb mõnda võõrast inimest, kes teda vaatab. Seega olen ise mõelnud, et tegu võib olla võimendatud reaktsiooniga mingile ebameeldivale ärritusele.

Olen ise väga mures ja ei tea, kuidas teda aidata. Perearst arvas, et tegu võib olla epilepsiaga. Neuroloogi juurde saime aja alles kolme kuu pärast. Kuna mul on tunne, et kummalist käitumist esineb juba igapäevaselt, tekkis küsimus, kas see on piisav põhjus, et pöörduda EMO-sse? Kolm kuud ooteaega tundub väga pikk ja hirmutav.

Muidu on laps olnud igati tubli ja terve sünnist saati, kaal ja pikkus vastavad vanusele.

Olen väga tänulik kui oskate mingit nõu anda.

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast! Tõenäoliselt on tegemist epilepsiaga ja see on piisav põhjus lastekliiniku EMO-sse pöördumiseks.
Lugupidamisega
Anu Sööt