Lapse kangestumine 28.07.15 / Lasteneuroloogia

Külastaja küsib:

Laps on 1a ja 2 kuud vana. Õppis kuu aega tagasi just käima. Täna tuli teisest toast, jonnis natuke ja ilmselt seetõttu komistas ja kukkus näoli põrandale. Sai tõsiselt haiget ja nuttu oli palju. Aga hirmutas see, mis juhtus temaga enne nutma hakkamist. Laps kukkus näoli põrandale, läksin ta juurde ja tõstsin ta sealt üles endale sülle. Lapse nägu oli täiesti kangestunud, suu lahti (valmis nutma hakkama) ning paar sekundit oli ta lihtsalt krampis. Siis vajusid silmad aeglaselt kinni nagu oleks minestanud, terve keha läks täiesti lõdvaks. Seejärel hakkas uuesti vaikselt hingama ja siis nutma. Pärast istus veel tükk aega mu süles, silmad poolkinni ja nuttis.
Umbes kuu aega tagasi oli samasugune juhtum. Siis ta kukkus samuti ja sai kõvasti haiget.
Esimesel korral arvasime, et äkki sai peapõrutuse ja seetõttu minestas. Aga ta ei oksendanud peale seda ning umbes poole tunni pärast oli laps jälle täiesti rõõmus nagu tavaliselt.
Millega võib tegu olla ja kuidas peaksime edasi toimima sellises olukorras?

Arst vastas:

Anu Sööt

dr Anu Sööt

Laste neuroloog

Elite Erakliinik

Tere!
Aitäh pöördumast!
Arvan, et tegemist on nn. afektiiv-reflektoorsete hoogudega, mis võivad tekkida lastel reaktsioonina valule. Laps kasvab nendest välja. Soovitan siiski pöörduda ka lasteneuroloogi vastuvõtule.
Lugupidamisega,
Anu Sööt