Punnid 30.09.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Meil selline mure, et lapsel tulevad kuklasse punnid. Suvel tuli alguses üks punn siis kadus ära. Siis tuli tagasi ja mitu. Arvasime et palavusest või ära hõõrunud. Septembris pöördusin arsti juurde kuna ühe punni koht läks turse. Oli põletikuline. Suvel ka käisime aga nad ei täheldanud midagi suurt. Siis saime geeli, geeli nimi on fucidin. Aitas , võttis ära põletiku ja punnid kadusid. Nüüd kolm nädalat hiljem tuli teisele poole punn. Sellel mäda otsas, aga see kreem ei võta punetust enam ära. Kuidas ma selle punni puhul pean seda puhastama, kas saialilletekstuuriga nagu nabagi? Või kummeliga? Ja mis võib põhjuseka olla et need punnis tulevad? Ta päev otsa on kõhupeal, roomab ja käputab. Magab selja peal. Linaks on puuvillane lina. Tundub et teda ise see punn ei sega.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Üksikute punnide tekkimise põhjus võib olla väga erinev. Näiteks suvel higistamine, väike kriimustus jne. Meie nahal on täiesti tavapäraselt palju mikroobe, mõned neist ka mädatekitajad, kuid nö "head mikroobid" kontrollivad mädatekitajaid ega lase neil tegusteda. Mõnikord aga, näiteks kuumusega või haigusega või hõõrdumise ajal hakkavad mädatekitajad paljunema ja põhjustavad punne. Kuna mina ise pole punne näinud, siis on väga raske ütelda, millega täpselt tegu on ja kuidas punne ravida. Kui aga Fucidin hästi aitas, siis ilmselt oli tegemist nahamädapõletikuga.

Lugupidamisega,
Tiia Voor