lapse pikkus/kasv 10.04.17 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen mures oma tütre pikkuse pärast. Tüdruk on 6a ja 4 kuud vana ja pikkust hetkel vaid 111cm (kaal 21kg).
Saadan eelnevad numbrid ka:
sündides 47cm; 6 kuuselt 67cm; 1-aastaselt 74,5cm. 2-aastaselt 85cm; 3-aastaselt u 92-93cm; 4-aastaselt u 100cm; Lasteaias mõõdetud 2015 kevad (ehk siis 4a ja 5kuud) 102,7cm; lasteaias mõõdetud 2015 sügis (ehk siis peaaegu 5 aastane) 106cm. Lasteaias mõõdetud okt 2016 (ehk siis peaaegu 6) 110cm ja viimased andmed pärinevad märtsi kuust 111cm.
Viimased aastad on siis kasvanud ainult 4 cm aastas. ja viimasel poolaastal vaid 1 cm. Oma rühmas on nüüd kõige lühem kuigi mina ja elukaaslane ei ole väga lühikesed (170cm ja 180cm). Mures olin juba aasta tagasi. Aga kui viimased lasteaia numbrid sain, muutus mure veelgi suuremas. Kõik ülejäänud 22 last olid minimaalselt kasvanud selle pooleaastaga 2,5cm, enamus 3 cm ja osad isegi 4cm. Minu tüdruk ainukesena vaid 1 cm. Kahjuks see mind ei lohuta ja muret ei vähenda, kui öelda, et osad kasvavadki aeglasemalt.
Kuhu pöörduda, mida teha?
Tänud vastamast.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Tõepoolest kasvab iga laps ise kiirusega ja talvisel ajal kasvavad lapsed aeglasemalt kui kevadel-suvel. Kasv ei ole ühtlane, vaid vahelduvad aeglasema kasvuperioodid kiiremate spurtidega. Arvutasin Teie lapse eeldatava kasvupikkuse lähtudes ema ja isa pikkusest ning laps võiks olla täiskasvanuna 168,5 cm pikkune, aga kasv võib kõikuda pluss/miinus 8 cm. Siiani on Teie laps liikunud kasvugraafikus ühtlaselt, aga võib-olla on tal momendil just selline aeglasema kasvu periood.
Kui olete mures, siis kasvuhäiretega lastega tegelevad endokrinoloogid ja vastuvõtule minemiseks vajate perearsti saatekirja.

Lugupidamisega,
Tiia Voor