Maksanäitajad 24.01.13 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu pojal tekkis 2. või 3.elupäeval peale sündi kollasus ja bilirubiini tase oli veidi kõrgenenud (169). 3.elukuul tehti kordusanalüüs ja bilirubiini tase oli jätkuvalt veidi kõrge (40). Lisaks olid veidi kõrgenenud ka muud maksanäitajad (transaminaasid). Nüüd 4.elukuul tehti kordusanalüüs ja bilirubiin oli arsti sõnul korras, kuid maksanäitajad samal tasemel. Mis võib olla selle põhjuseks? Laps on seni ainult rinnapiimal, kuid viimasel ajal tundub et piima hakkab väheks jääma (sööb tihti ja kaua). Kas maksanäitajad võivad tõusta ka rinnapiima vähesusest tingitud vaegtoitumisest? Kaalu kohta arst seni pole veel midagi öelnud, kuigi kolmanda kuu kaaluiive oli väiksem (590 g, esimesed kaks kuud 1,4 ja 1,2 kg). Neljanda kuu kaaluiive samuti ca 500 g.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ma ei oska kommenteerida maksanäitajate kohta, sest ei tea nende numbreid. Imikutel on transaminaaside normid mõnevõrra suuremad kui täiskasvanutel, ASAT 6 päeva kuni 6 kuu vanuses 84 U/l ja ALAT 56 U/l.
Bilirubiini tase tõuseb kõikidel lastel pärast sündi, seda nimetatakse vastsündinu kollasuseks. Kollasus tekib vanuses 24 tundi ja kestab tavaliselt kuni 14 päeva. Enne sündi on loote veres punaliblesid rohkem kui hilisemal eluperioodil. Pärast sündi hakkavad punalibled lagunema ja verre tekib sapipigment – bilirubiin, mida maks peab väljutama. Teie lapse bilirubiini näitaja tõus 169 U/l oli täiesti tavapärane.
Kui kollasus püsib üle 3-4 nädala, tuleb lapsi jälgida ja vajadusel teha ka analüüse. Mõnikord on pikemaajalise kollasuse põhjuseks nn. rinnapiimakollasus. Arvatakse, et nende emade piimas on tavalisest rohkem vabu rasvhappeid, mis kaudselt takistavad bilirubiini väljutamist organismist. Selline kollasus taandub iseenesest mõne kuu möödudes ja rinnapiimaga toitmist katkestama ei pea. Rinnapiima vähesus võib soodustada kollasuse süvenemist ainult esimestel elunädalatel, kuna vastsündinu piisav toitmine kiirendab soole tööd ja seega ka bilirubiini väljaviimist.
Kollasust võivad põhjustada veel põletik (soodustab punaliblede lagunemist), mõned haruldased haigused. Harvem on pikaajaline kollasus põhjustatud maksa või sapiteede haigustest.
Kuna lapsel on bilirubiini tase normaliseerunud, siis ei ole enam põhjust rääkida pikaajalisest kollasusest.
Teie lapse kaaluiive on olnud piisav ja pole põhjust arvata alatoitumist. Rinnapiim on lapsele parim ja seepärast püüdke ikka jätkata rinnaga toitmist. Kui tundub, et piima on vähem, siis lüpske pärast imetamist veel rinda jäänud piim välja ja andke seda lapsele kas lusikast või siis spetsiaalsest tassist. Lutipudelit püüdke vältida. Piima väljalüpsmine pärast imetamist võiks soodustada piima teket. Ka sagedasem imetamine aitab piimakogust suurendada. Kui aga vaatamata abinõudele tundub Teile, et laps ei saa piisavalt süüa ja kaaluiive muutub väikseks, võib lisaks rinnapiimale hakata pakkuma väikeses koguses lisatoitu alates nelja kuu vanusest (vähemalt 17 nädala vanuselt). Lisatoiduga peaks alustama hiljemalt lapse kuuenda elukuu lõpul, s.t enne kui ta on saanud kuue kuu vanuseks (enne kui laps saab 26 nädalat vanaks). Esimene lisatoit võiks olla köögiviljapüree või tera-viljapuder.

Lugupidamisega,
Tiia Voor