Jalavalud lapsel. 26.10.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Minu tütrel on jalavalud, vahel kuu aja tagant, vahel sagedamini. Valu kaebab ta nii sääreluu kui ka hüppeliigese piirkonnas. Vahel ärkab öösiti lausa nutuga, siis masseerin ta jalgu ja jääb pikapeale uuesti magama. Ta on mul suht kõhnake ja piima ei armasta juua, kas võib olla nt.kaltsiumi puudus? Peaksin andma talle äkki mingeid vitamiine? Samas meeldib talle väga sporti teha, ta käib ujumas ja mängib lauatennist.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Muidu tervel 3-12aastastel lapsel on jalavalude korral enamasti tegemist nn kasvuvaludega. Miks kasvuvalud tekivad, pole täpselt teada, aga kasvuvalusid võib olla rohkem füüsiliselt aktiivsetel lastel. Kasvuvaludele on iseloomulik valu just säärtes õhtul ja öösiti. Valuga ei kaasne palavikku ega turset ega liikumishäiret. Kasvuvalud on healoomulised ja mööduva kuluga. Massaaž aitab valu vähendada ja vahel on vaja anda ka valuvaigisteid. Kasvuvalude korral pole vaja teha lisauuringuid, piisab vaid küsitlusest ja lapse läbivaatusest. Kui arstil tekib kahtlus, et tegemist võib olla mõne haigusega, soovitatakse teha vereanalüüs põletikunäitajate kindlakstegemiseks, röntgen jalgadest ja ultraheliuuring liigestest.

Lugupidamisega,
Tiia Voor