kas on lapsel song? 09.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Vaatasin, et minu 1. aasta 3. kuusel pojal on naba kahtlaselt punnis ja läksin temaga igaks juhuks tallinna mustamäe lastepolikliinikusse valvekirurgi juurde. Valvekirurg hurjutas, et miks aega kinni ei pannud, sellise asjaga tulete valvearstile jne. Katsus poja kõhtu, ütles, et on jah väike deformatsioon, tulge märtsis tagasi, siis vaatame kas on vaja opereerida. Kui läheb hullemaks 8rohkem punni või laps näitab, et on valus, tuleb kohe minna. Poisil aga naba kogu aeg punnis, vahel rohkem (täis kõhuga?) vahel vähem, selle järgi mina küll vaadata ei oska. Väikestel lastel ju ikka kõht punnis?
Ja kas nii väike laps üldse oskab näidata et kõhul on valus?
Kuna arst paistis tõre siis ei tulnud üldse pähe küsida millega siis ikkagi tegu; kas see (song?) võib ise ära kaduda; mida teha võib/ei või jne. Ainult seda küsisin kas võib last tõsta või venitada ja arst ütles, et las laps elab nii nagu ikka.
Me peaksime pojaga iga päev tegema selja ja kõhulihaste harjutusi (taastusravi arsti poolt kevadel määratud) aga nüüd ma enam ei tea kas tohib last koormata.
Äitäh vastamise eest.

Murelik ja segaduses ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Nabasong taandub enamasti 3.-5. eluaastaks ja operatiivset ravi vajab harva. Ainult siis, kui songa värat on laialt lahti st. vahe lihaste vahel on suur ja ei vähene 5. eluaastaks. Väljapunnuv song ei ole iseenesest ohtlik. Nabasong pitsub väga-väga harva. See tähendab, et väljakummunud osa ei õnnestu tagasi suruda. Laps on siis pidevalt rahutu ja nutab, ei rahune. Selja - ja kõhulihaste harjutusi võib julgelt jätkata. Kõhulihaste harjutused tulevad songa vähenemisele kasuks. Last võib tõsta, teda võib hüpitada, song ei ole takistuseks. Last ei pea eriliselt pingutuste eest hoidma ja tema aktiivset tegutsemist takistama ning iseendale ei tohiks lapse nabasong olla suur muretsemise põhjus. Enamusel kaob nabasong ilma probleeme põhjustamata.
Loodan, et sain Teie muret leevendada.
Lugupidamisega Heli Grünberg

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Lapsel ninaots ja põsed kollased

Tere,
Laps on 1 aasta vana. Lapsel on juba paar kuud ninaots ja põsed kollased, silmavalged mitte. Kusjuures porgandit ta saab ainult juurviljapüreedes 1 kord päevas, porgandimahla ei anna. Kas kollasus ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kui kollasus pole paari kuu jooksul tugevnenud ning silmavalged pole kollakad, siis on ebatõenäline, et tegemist võiks olla makaprobleemidega.
Porgandikollasuse korral ei ole ...

Loe edasi

naba song

mul selline mure et laps on kahe kuune ja naba ikka punnitab välja, ning naba nahk tundub õhuke olevat, kas on selline asi võimalik et lapsel on naba song?

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Teie kirjelduse järgi on võimalik, et Teie lapsel on nabasong. Kas aga on ikka tegemist nabasongaga, seda saab perearst hõlpsasti kindlaks teha lapse läbivaatusel.
Varem raviti ...

Loe edasi

Lapsel hemorroidid?

Tere! Kas on võimalik, et 2 aastasel lapsel on hemorroidid? Laps kaebab valu ja pepuaugu juures on selline väike verevilli meenutav punn, mis vahel on ka suurem. Igapäev seda ei ole. Kõhukinnisust pole ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Väikelastel on hemorroid väga harv nähtus, kuid seda võib esineda. Põhiline ravi on vältida kõhukinnisust ja mitte lasta potil liiga kaua istuda. Istevannid soojas vees 10-15 minutit ...

Loe edasi

keel

Tere! Olen 3 aastas elapse ema ja mul on mure, millele ei oska meie perearst kahjuks vastata. Lapsel on sageli keelet nö see katt maas laikudena. Eriti siis kui ta on haige, aga vahel ka muidu. Mis see ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Kirjelduse järgi võib lapsel olla nn. geograafiline keel. Üks põhjus, miks keel laiguliseks läheb, on allergia millelegi.

Parimate soovidega

Heli Grünberg

Loe edasi

Kõikuv väike palavik

Kolmekuusel lapsel on juba mitu päeva väike palavik(37-37,2'c), mis vahel tuleb ja läheb. Vahel on ka kõht lahti.
Kas on muretsemiseks põhjus?

Ette tänades!

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Kõigepealt palaviku "piiridest". Palavik on siis, kui lapsel pepust kraadides on kehatemperatuur > 38 (ilma mahaarvamata). Kui lapsel on aeg-ajalt kõht lahti, tuleks pöörduda lastearsti vastuvõtule. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: