Laste kasvukõvera jälgimine 14.03.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Minu 1a 9k poeg (sündides 53cm) ja 3a 11k (sündides 50cm) tütar kumbki ei ole viimase 6 kuuga pikkusesse kasvanud. Varem on kasvanud väga täpselt kasvukõvera järgi ( http://www.nooruse.ee/Kadri_Paal/lapseantropomeetria/kasvukverad.html). Praegu on alates septembrist püsinud poja pikkus 85cm ja tütre pikkus 99cm. Nad on küll olnud talvel viirushaigustes, kuid olid ka eelmine talv, ning siis ei olnud pikkusesse kasvamisega probleeme - olid ilusti graafikus. Kaal on enam-vähem korras (13,2 ja 15,3), isu kipub küll kehva olema tüdrukul juba sünnist saati. Milles võib olla asi ning kas ja millal on põhjust muretsemiseks?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Et anda hinnangut lapse kasvule on vaja teada kõiki kasvu- ja kaaluandmeid ning ema ja isa pikkust. Teie lapsed jäävad praeguse pikkusega kasvugraafiku normidesse ja mina muretsemiseks praegu põhjust ei näe.
Pärast esimest eluaastat ei kasva lapsed enam iga kuu sujuvalt. Toimuvad nö kasvuspurdid ja siis seejärel tulevad väiksema juurdekasvu perioodid. Talvel kasvavad lapsed natuke vähem kui kevadel ja suvel, oleme ju üks looduse osa...
1-2aasta vanuselt kasvab laps ca 10 cm aastas ja pärast 3 aastat ca 5 cm aastas. Kindlasti peab last mõõtma ühes kindlas kohas, et vältida mõõdupuude erinevust ja hommikul, sest päeva jooksul võib pikkus väheneda 1-2 cm.

Lugupidamisega,
Tiia Voor