Unehäired 30.09.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mul on kohe 4-aastaseks saav poeg. Käib nüüd siis juba teist aastat lasteaias. Ja viimased kuu aega on ikka öösiti väga jube olukord. Magama minnakse kenasti veidi peale kella 9 õhtul. Ja magama jäämine on ka kõik korras. Ei jonnita, vaid toimub suht rahulikult. Esimene ärkamine on tavaliselt mingi 12-1 ajal. Ta ise ei ärkagi ülesse, vaid lihtsalt karjub voodis. Mõnikord keerutab. Kui lähen vaatama, mis tal vaja on, siis ega ta ühtegi sõna ei ütle, vaid karjub edasi. See toimuks tal nagu unes. Ja sellest unest ülesse saamiseks on tihti vaja ta üldse teise tuppa viia ja tuli põlema panna, et ta lõplikult ülesse ärkaks. Kui lõpuks saan ta ülesse ja viin magama tagasi, siis ei taha ta uinuda, jonnib voodis. Aga lõpuks jääb magama. Siis paari tunni pärast toimub jälle sama teema. Lõpuks ta kaebab juba peavalu, sest ta on nii palju lihtsalt karjunud.
Ma olen usna nõutu, sest see on tõeliselt väsitav ja olen ise hommikuks täiesti magamata.
See on kestnud päris mitu aastat. Aga viimasel ajal on rohkem nagu neid olukordi ette tulnud. Ja sellel nädalal on iga öö selline trall.
Lasteaias tal probleeme ei ole, ta on selline väga tubli laps lasteaias ja magab samuti seal kenasti lõunat.
Proovin teha küll kõik enne magama minekut, et tund aega oleme rahulikke mänge mänginud ja ei anna väga hilja enam süüa. Perekonnas nagu muutusi ei ole olnud. Aga lihtsalt ma ei tea mida teha.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapsel võib tegemist olla öiste hirmuhoogudega. Neile on iseloomulik, et 1-2 tundi pärast uinumist laps karjub ehmunult, liigutab rahutult. Hoog kestab mõned minutid. Hommikul ei mäleta laps toimunust midagi. Öised hirmuhood ravi ei vaja ja lapse kasvades kaovad need iseenesest.
Unehäirete korral tuleb aga välistada ka epilepsia ehk langetõbi. Soovitan pöörduda neuroloogi konultatsioonile, kus vajadusel tehakse lisauuringud - EEG.

Lugupidamisega,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

1a.3kuuse lapse unehäired

Tere dr.Grünberg.
Olen mures oma 1a.3kuuse tütre pärast.Kuni 1aastani oli väga hea unega, rahulik ja terve laps.Lapse unehäired(öösiti) ja rahutu olek sai alguse peale selle kui viibisime septembrikuus ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Lapse unehäirete tekkimise üks võimalik põhjus võib tõesti olla tema haiglasviibimine.
Kui elate Lõuna- Eestis, pöörduge palun rahutu lapsega toimetuleku keskusse, kus vastuvõtt on kolmapäeviti. ...

Loe edasi

une häired

Tere! Meie 1,2 aastane tütar ei taha öösiti eriti magada.Ta ei ole meil sünnist alates öösiti maganud.Algul öeldi,et gaasid.Hiljem selgitas arst,et laps elab oma päevasündmusi unes välja,eriti neid mis ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Selles vanuses laste pidevad unehäired ei ole enamasti päevasündmuste väljaelamise märgiks. Öised hirmuhood ja sellelaadsed unehäired on üldjuhul pisut vanematel lastel. Napib andmeid- kuidas ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi