Pidevalt haige 01.06.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Mul tõsine mure. 5 aastane poeg. Esimest korda põdes külemtushaigust 2 kuuselt. kuni adenoidide lõikamiseni (3 aastaseni) oli pidevalt külmetushaigustes. Praktiliselt igal korral sai antbiootikume. Peale seda lõikust on külmetushaigused päris palju vähemaks jäänud. 4 aastaselt opereeriti tal enamus ülemised hambad ära, kuna tekkis mädanik sisse. Eelmise aasta suve hakul hakkas poiss kahtlaselt köhatama, siis leiti tal kurgust mingi bakter, saime antibiootikume 2 kuuri järjest, ja sellega oli korras. Vähe aega hiljem haigestus ta mingisse viirusesse, nädal järjest püsis kõrge palavik. Siis mõnda aega hiljem hakkas tal kõrva tagune mädanema, käisime nahaarsti juures, öeldi, et jälle mingi bakter, saime antibiootikume, laps terve. Talvel põdes kõrge palavikuga 2 korda külmetusviiruseid. Nüüd kuu aega tagasi hakkas jälle kõrva tagune mädanema ja sel korral ka nina alune ja päris aktiivselt. Lisaks tekkis lapsel käe peale, allapoole küünarnukki naha alla mingi kahtlane kõva muna (nädala pärast lähme kirurgi juurde). Oleme käinud mitmete erinevate arstide juures ja kõik räägivad mingitest bakteritest ja järjest kirjutatakse antbiootikume.
Mul selline küsimus, et kas need asjad ei või olla kõik omavahel seotud, on üks asi, mis kõike seda tekitab. Või kuidas seda kõike uurida?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuni kooliminekueani on lapse immuunsüsteem nõrgem ja vastuvõtlikum haigustele, kuna nii hingamisteede kui ka seedetrakti limaskestal vähe kaitsekehi. Loetakse tavaliseks-normaalseks, et eelkooliealine põeb 8-9 hingamisteede viirusinfektsiooni aastas (nohu-köha ja/või palavik) ja kaks kõhulahtisuse episoodi aastas. Nii põdes ka Teie laps sageli külmetushaigusi, kas aga iga kord oli vajalik ka antibiootikumide kasutamine, on tagant järgi raske ütelda. Tavalised külmetushaigused on tekitatud viirushaiguste poolt ja ei vaja antibiootikumi. Igal lapsel võib aeg-ajalt leida kurgust haigustekitava bakteri, tavaliselt on need bakterid kurgus lühiaegselt ja haigust ei tekita ning ravi ei vaja. Mõnikord aga võivad kurgus olevad bakterid tekitada ka haigusnähte ja siis on vajalik ravi antibiootikumiga. Nahamädapõletike tekitajaks on jah tõepoolest bakter ja sedagi ravitakse ka antibiootikumiga. Nahamädapõletikke on lastel sagedamini kui täiskasvanutel seetõttu, et laste immuunsüsteem alles areneb-küpseb. Immuunsüsteemi puudulikkust tuleb kahtlustada siis, kui laps põeb raskelt nt. tekivad rasked mädainfektsioonid. Immuunsüsteemi häiretele tuleks mõelda näiteks ka siis, kui lapsel on korduvalt (3-4 korda ja rohkemgi) mädast keskkõrva põletikku, üle kahe põskkoopapõletiku või üle kahe kopsupõletiku aastas või üle kahe raske mädase infektsiooni. Ka peab kahtlustama immuunsüsteemi häiret, kui laps paraneb haigustest halvasti ja vajab väga tugevat ravi. Kui põdemised on tavalise raskusega st. piirduvad sageda nohu-köha-palavikuga, siis on immuunsüsteemi puudulikkus vähetõenäone. Koolieas põdemise sagedus väheneb, sest kaitsekehi on selleks ajaks juba enam-vähem sama palju kui täiskasvanul.
Kui tekib kahtlus immuunhäirele, võetakse vereanalüüs ja sellest määratakse näiteks immuunglobuliinide ehk kaitsekehade hulk ning vajadusel tehakse ka teised immuunsüsteemi uuringud.

Lugupidamisega,
Tiia Voor