Rauanäidud imikul 21.03.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere
Failina on esitletud 3-kuuse noormehe vereproovi tulemused. Noormees sündis õigeaegsena, kuid madala sünnikaaluga (2700g). Olen lugenud, et sellisel juhul võivad rauadepood tühjad olla nagu enneaegsetel beebidel. Emal oli raseduse ajal vaja rauda juurde võtta, kordusanalüüse ei tehtud.
Noormehel on mure öise rahutu unega. Päeval magab nagu kulda ning rahutust ei esine, kuid öösiti viskleb voodis.
Uurides beebide une kohta, tuuakse välja, et rauapuudus võib olla üheks rahutuse põhjuseks. Kas nendest näitusest võiks välja lugeda põhjust lastearstile pöördumiseks, kuna perearst probleemi ei näe?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Rahutu uni on väga ebaspetsiifiline sümptom ja võib olla ükskõik millise patoloogia, samuti lihtsalt närvisüsteemi tüübiga kaasnev nähtus.
Vereanalüüsis hakkab silma veidi madalam hemoglobiin, kuid rauapuuduse tunnused puuduvad. Seega tasub last edasi jälgida ja mõne aja pärast ka vereanalüüsi korrata, et jälgida hemoglobiini trendi.
Aga muidugi tasub nõu pidada nii perearsti kui vajadusel lastearstiga, kui teile tundub, et rahutus kuidagi süveneb või tundub teie jaoks kahtlane. Ainult vereanalüüs ei anna vastust, et kõik on korras, lihtsalt rauapuudus on ebatõenäoline põhjus.

Lugupidamisega
Marge Kütt