puukborrelioos 14.11.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures oma lapse pärast. Maikuus oli tal puugihammustus, et punast ringi ei ilmunud, siis mingeid proove ei teinud enne augustikuud, kus tal tekkis kõrge palavik. Analüüsi vastused: Entsefaliidi näitajad olid normis. Borrelia burgdorferi IgM QN 8,9 ja Borrelia burgdorferi IgG QN 26,5. Arst vajadust borrelioosi raviks ei näinud. Septembri lõpus oli viirus, mis kestis 5 nädalat, sai ka igaks juhuks uuesti borrelioosiproov tehtud. Borrelia burgdorferi IgG oli tõusnud 31,7 peale ja IgM 8. Arst taas vajadust borrelioosiraviks ei näinud. Laps väsib kiiresti. higistab palju ja on tujutu. Kas tõesti ei peaks borrelioosi ravima, kui igal pool rõhutatakse, et ravimata jätmine võib tekitada hilisemas faasis suuri probleeme. On ju näha, et mingi protsess seal käib, kuidas muidu seletada IgG tõusu ja tekkinud kaebusi. Oleksin väga tänulik, kui saaksite vastata.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Borrelioosi "numbrid", mida mõned laborid väljastavad, ei oma kliinilist tähendust. See tähendab, et neid uuringuid korrates ja numbrite põhjal järeldusi tehes on oht valediagnostikaks. Pigem soovitan perearstiga nõu pidada ja keskenduda mitte borrelioosi, vaid muude põhjuste otsimiseks, kui lapse tervis tundub korrast ära olevat. Selline borrelia näitajatega toimetamine võib viia selleni, et tõelise põhjuseni ei jõuta.

Lugupidamisega
Marge Kütt