Bilirubiini norm näit 1,5 kuusel beebil 27.07.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,

Beebipoiss on tänaseks 1,5 kuune, on täielikult rinnapiimatoidul, kasvab kenasti (esimesel kuul kasvas 4,5 cm ja kaalu tuli juurde 1,1 kg).
Kui kolmandal elupäeval haiglast koju saime mõõdeti bilirubiini näiduks 201. Lastearst lubas selle näiduga koju ega kutsunud järelkontrolli.
Kuna beebi on tänaseni pisut jumekas ja silmavalged veel veidi kollakad rääkisin murest perearstile. Eile teostatud anslüüsis selgus, et bilirubiini näit on 155. Muud verenäitajad olid korras.
Kas see näit jääb tema tänast vanust arvestades normipiiridesse või on siiski kõrge? Mis on üldse norm selles vanuses?
Perearst arvas, et jälgime, kuna näit on siiski langenud võrreldes varasema ajaga, kuid vajadusel suunab pediaatri vastuvõtule. Mainis veel, et kollasus rinnapiima sööval lapsel võib püsida kuni 12 nädalat.
Olen tänulik vastuse eest!

Lugupidamisega

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Suurenenud bilirubiini näit peaks lapsel vähenema alates 3. elunädalast. Erandiks on enneaegselt sündinud beebid, kellel kirjeldatakse pikemaajalist suurenenud bilirubiini väärtust. Rinnapiim tõepoolest on kirjeldatud kui suurenenud bilirubiini põhjustaja.
Soovitan uuringut korrata välistamaks kõikvõimalikke tehnilisi probleeme. Kui näit püsib 1,5 kuusel ehk vähemalt 6-nädalasel beebil endiselt >100, siis soovitaksin siiski pediaatriga nõu pidada. Minul kahjuks puudub pädevus hinnata, kas see võiks olla ka normaalne füsioloogiline leid rinnapiimal oleval imikul.

Lugupidamisega
Marge Kütt