CRP 30 lapsel 24.07.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Lapsel oli nädalavahetusel 2 päeva palavik kuni 40, mis tuli peale paracetamoli mõju kohe tagasi. Täna ehk kolmandal päeval andsime perearstil vereproovi, mille crp oli 30 ja kõrvas kerged põletiku sümptomid.
Olen lugenud siit keskkonnast ja mujalt veebist, et crp võib viiruste puhul olla kuni 40.
Täna olen teinud lapsele kõrva mähiseid ja kasutanud koduseid ravivõtteid ning palavik on max 38,9 pidama jäänud ilma paracetamolita.
Küsimus, kas AB ravi on koheselt vajalik? Eriti, kui on palaviku alanemine toimunud peale koduseid võtteid? Kas see võib olla ka viiruslik kõrvapõletik?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Keerukas küsimus. Selline infektsiooni mõistes piiripealne CRP väärtus ongi selline, mis võib olla seotud viirusliku infektsiooniga, kuid samas ei välista bakteriaalse infektsiooni olemasolu.
Viirusliku puhul on antibakteriaalne ravi pigemvastunäidustatud, bakteriaalse puhul näidustatud.
Rusikareegel on, et kui ilma antibiootikumideta hakkab patsient paranema ja CRP väärtus ei suurene, siis ilmselt tekitaja pigem viirus.
Kui palavik püsib, laps muutub loiumaks ja CRP suureneb, on tõsine põhjus kahtlustada baktriaalset nakkust ja kaalud antibiootikumi lisamist.

Lugupidamisega
Marge Kütt