Analüüsi andmisest... 26.06.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Soovin teha omal kulul MMA ( metüülmaloonhappe) ja ka sisemise faktori IgG analüüsi, et olla lõplikult kindel oma B12 imendumise suhtes. Parientaalrakkude IgG oli tugevalt positiivne... Ka teisi analüüse on tehtud, mis on ja ei ole korras. Arst arvab, et kõik on ok, aga tegelikult ei ole ju! Tahan end normaalselt tunda aga ei tunne ju. Siit küsimus: kas enne neid analüüse ei tohi hommikul kindlasti mitte midagi süüa? Mul on väga nõrk olla kui ma hommikul ei söö ja joo. Aga saab muidugi hakkama kui vaja. Kas B12 suuslahustuv vitamiin, mida olen umbes 10 päeva võtnud, toimet pole tundnud, kas see ka annab valepositiivse tulemuse? Foolhapet kasutan ka umbes sama kaua, kas ka see mõjutab analüüside vastust. Ja tarvitan ka tavalist "odavat" B-vitamiini kompleksi ilma B12 ja foolhappeta, kas see ka mõjutab neid analüüse? Kui, siis mis oleks soovitused? Tahaks võimalikult ruttu ära teha, et selgust saada? Tänan väga!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Kõigepealt soovitan teid perearstiga nõu pidada, et aru saada, millisele kliinilisele küsimusele püütakse vastust leida. Isoleeritud metüülmaloonhappe määramine ei vasta mitte ühelegi kliinilisele küsimusele ega tee üksinda diagnoosi.
Miks te arvate, et B12 vitamiini tase mõjutab teie enesetunnet? Tegemist on lihtsalt laboratoorse näitajaga, mida pole vaja eraldi ravida. Seega ka selle suukaudne manustamine ei peagi enesetundele kuidagi mõjuma, nagu te ka kirjeldate.
Kliinilises mõttes on oluline, mida te kaebate, kas mao kaebused on olemas, kas on tehtud gastroskoopia ja kas seal on atroofilisele gastriidile vastav leid. Alles selle järgselt on oluline sisemise faktori puudulikkus ja B12 tase. Parietaalrakkude vastaste antikehade olemasolu on ebaspetsiifilisem näitaja, me näeme neid ka muude haiguste, mitte ainult atroofilise gastriidi puhul.
Kuid muidugi võib teha tasulisi uuringuid, see on teie otsus.

Vastused küsimustele - kui võtate suu kaudu B12 vitamiini, siis ei ole mõtet samal ajal määrata B12 taset veres.
Jah, võite hommikul süüa. Soovitav on, et eine ja vereproovi vahele jääks vähemalt 2 tundi.

Lugupidamisega
Marge Kütt