eGFR 04.05.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Teilt saab ikka head nõu.
22.12.22 sattusin haiglasse. Kaasas olevalt manusest näete millised mu verenäidud olid. Minu eest hoolitsenud arst leidis, et vererõhu mõttes on mind "hooletusse" jäetud ja kirjutas välja uued rohud, milleks oli SANORAL HCT TBL 40MG+10MG+12,5MG. Tõsi, apteegist anti mulle rohtu nimega Olsitri, mille mõte on sama. Infolehel olid hoiatused, et mõjub neerudele kehvalt. Lahtimõtestamist ei olnud.
Siit siis küsimus. 22.12.22 olid minu kreatiniin 62 ja eGFR 108. Edasi hakkasin seda rohtu tarvitama. 03.01.23 tegi perearst mulle taas vereanalüüsi. Nüüd oli kreatiniin 96 ja eGFR 77,42. Täna (04.05.23) tegin oma raha eest Synlabis uuesti kontrolli ja näitudeks oli kreatiniin 94 ning eGFR 78,92.
Tean, et eGFR peaks ikka olema üle 90-e. Lappasin läbi kogu oma digiloo ja mul on alati olnud eGFR 100 kuni 120. Aga nüüd on äkki alla arvestusliku piiri. Kas siin on põhjust muretseda ? Ja kuidas antud näidud niiviisi kõiguvad.....

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Keerukas midagi kindlat väita. Teil on võrreldes 22.12.2022 lisandunud minimaalne neerufunktsiooni vähenemine, kuid me ei saa olla kindlad, kas see on seotus uue ravimi või lihtsalt tingitud vererõhuhaigusest enesest. Ka viimane ise vähendab neerufunktsiooni.
Soovitan kindlasti näitajat jätkuvalt jälgida, alarmiks oleks EGFR-i jätkuv vähenemine ja Crea jätkuv suurenemine. Sellisel juhul peak perearstiga vererõhu ravimi jätkamise osas kindlasti nõu pidama.

Lugupidamisega
Marge Kütt