Laktoositalumatus 31.01.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Palusin hiljuti arstilt saatekirja laktoositaluvuse vereproovidele. Saadud tulemuste põhjal ütles pereõde mulle, et talumatust mul pole. Mina tõlgendan neid tulemusi siiski teisiti. Kuidas siis tegelikult on?
Tulemus enne laktoosi manustamist oli 4,97 järgnevad tulemused:
1. 6,43
2. 6,04
3. 5,97
Lisaks sellele hakkasid mul koju jõudes peale söömist (toit sisaldas sulajuustu) tugevad kõhuvalud ja lõpuks lõi kõhu ikka väga lahti. See vurr ja puhitus mu kõhus kestis hilisõhtuni, vaatamata sellele, et laktoosi sisaldavaid toite ma enam ei söönud, muid aga küll. Kas siis on tegemist lihtsalt mingi muu toidutalumatusega või?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Jah, glükoosi taseme tõus kõikides proovides ≤1,1 mmol/L võrreldes baastasemega viitab laktoosi malabsorptsioonile ehk laktoosi talumatusele. Samuti on kliiniliselt väga oluline, et testi järgselt teil vaevused tekkisid. Nii et mina ka toetaksin pigem laktoosi talumatuse olemasolu.

Lugupidamisega
Marge Kütt