HIV 20.01.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Oli kaitsmata vahekord väga lühikest aega(ca 15 sek) ja on hirm, et ehk võisin saada HIV. Kõige hullem on see, et kõik annavad erinevat infot.

Käisin testimas ja see negatiivne - 31 päeva hiljem. Suurim mure on hetkel aga selle ümber, et räägitakse, et vahel antikehad ilmuvad alles 6 nädalat hiljem. Üks arst ütles just, et võivad ilmuda ka neli kuud hiljem, kui kogus olnud väike. Olen end juba see kuu aega nii räigelt üles kütnud ja närvid täiesti läbi ja ärevus laes. Lootsin, et kuu aega annab kindla tulemuse, kuid ei Anna, nagu välja tuleb.

Nüüd veel mingi jutt NELJAST KUUST ja NELI KORDA TESTIMAS käimisest! Seega kokkupuude inimesega 15 sekundit ja neli kuud rikun oma närve ja rahu.

Laboris öeldi, et antikehad oleks juba näha ja kõik on korras. Samas teine arst ütleb, et võivad tekkida hiljem.

Mis siis õige on? Kas suurema tõenäosusega olen terve või võibki tulemus olla kuu, kahe pärast positiivne? Miks siis labor ütles, et kõik on okei? Ei pruugi ju olla... Ma enam ei jaksa oodata veel kolm kuud , kui see peaks vajalik olema.

Kui suur tõenäosus seega on, et see tulemus jääbki negatiivseks? Või polegi mingit tõenäosusemäära? Kuna kogus oli tõesti väga väike, võibki ju hiljem välja lüüa. Lihtsalt üks ütleb, et kõik on okei, teine et kuni neli kuud.

Mis siis õige on? Mees testima ei lähe.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

HIV nakkuse välistamiseks tuleks kindlasti kontrollida ennast ka 4 kuud hiljem. Esmane labori vastus ei anna garantiid, vaid näitab, et sel ajal tuvastatavat nakkust ei ole. Kindlasti oleks kõige kiirem viis ennast rahustada partneri testimine. Kui partner oli negatiivne, siis pole ju põhjust muretseda.
Kui see aga võimalik ei ole, siis mina soovitan küll testida ennast veel 2 ja 4 kuu möödumisel. Viirus käitub erinevate inimestega erinevalt ja võib avalduda ka hiljem, see on tõsi. Paanikaks pole põhjust ja kahjuks ei aita see ka kuidagi edasi. Saan aru, et senised testid näitavad, et te pole nakkust saanud. Suure tõenäosusega see nii on, kuid hilisem testimine on teie endi ja edasise südamerahu huvides.

Lugupidamisega
Marge Kütt