Aastasele lapsele allergia- talumatusetestid? 20.04.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere, küsimus selline et kuna aastasel lapsel on juba üle kuu aja vahelduva eduga kõht lahti olnud, siis kas on mingeid võimalusi teha lapsele allergiateste? Talumatuseteste vms?
Oleme proovinud ise ka teatud toiduaineid ära jätta ja laps saab lisaks probiootikume, aga miski ei muutu.
Või kust saada tàpsemat infot testide kohta? Perearst ja lastearst pigem arvavad et see on normaalne ja hambad tulevad lapsel, kui varasemalt 7 hammast on lapsele suhu tulnud probleemideta.
Aitäh!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Nii väikesele lapsele omal käel ja ka äriliselt huvitatud labori kaasabil allergiatestide tegemist ma ei soovitaks. Kulutused saavad olema suured ja kliiniline tõenduspõhisus nende testide tulemusel minimaalne.

Kindlasti tasub järgi mõelda, millised uued toiduained või joogid on viimasel ajal lisandunud ja katse -eksituse meetodil neid ükshaaval menüüst välja lülitada. Täiendavad laboritestid siin juures on ebavajalikud, nad ei anna usaldusväärset lisainfot. Pigem võiks olla tegemist seedetrakti ärritava ainega, mitte otseselt allergiaga.

Kui aga seisund püsib ja mure ei lahene, soovitaksin konsulteerida kliinilise immunoloogia keskusega Ida-Tallinna Keskhaiglas (dr. Krista Ress, dr. Triine Annus, dr. Mare Suigom). Kas ja mida juurde testida oleks siin kliinilise immunoloogi pädevus otsustada.

Lugupidamisega
Marge Kütt