Analüüside lugemine 24.05.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.
Palun teist arvamust. Küsin tütre tervisemure tõttu (pidev peavalu, turses liigesed, kuumav ja turses turjapiirkond, kael kange). Vanust 21. Lapseeas põdenud artriiti.
Kas alumised verenäidud on tõesti ainult rauavaegusele viitavad ja põletikunäitajad on kõik korras?
CRP 6.39 (ref.v 90), Fer 11.3 (10.0-150.0), TSH 1.10 (0.40-4.00), Vit D 55.3 (>75), ESR 13 (<20), Hb 111 (121-150), Hct 35.4 (37.0-45.0), WBC 7.4 (4.1-9.7), RBC 4.21 (4.10-5.20), MCV 84.1 (82.0-95.0), MCH 26.4 (28.0-33.0), MCHC 314 (322-356), RDW-CV 14.0 (12.0-15.0%), B-Plt 388 (157-372), B-Pct 0.37 (0.18-0.38%), MPV 9.6 (9.2-12.3), PDW 10.8 (10.1-16.2).

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Turses liigesed on liigesepõletiku tunnus küll. Peavalu ja muud kaebused on üsna ebaspetsiifilised, s.t. nad võivad esineda erinevate haiguste ja funktsionaalsete häirete puhul.
Hetkel tal vereanalüüsis põletik tuvastatav ei ole, ESR, CRP ja WBC on kõik referentspiirides.
Rauavaegusaneemia on tõenäoline, Fer referentspiiri alumisel piiril, MCV, MCH ja MCHC samuti. Rauavaegust võivad noorel naisel põhjustada näiteks vererohked menstruatsioonid, ei pea olema seost toitumisega. Aitab regulaarne rauapreparaatide tarvitamine.

Liigeskaebused on eelkõige reumatoloogi teema, neuroloog siin aidata ei saa. Eristada tuleks reumatoidartriiti jt spetsiifilisi liigesehaigusi, seda teeb reumatoloog või perearst.

Nn. valuvaigistid ehk mittesteroidsed põletikuvastased ravimid kuuluvad liigesehaiguste raviskeemi kindlast ja need ei ole perearsti poolt kergekäeliselt määratud, vaid vajalikud. Kõige parem on, kui patsiendi haiguse ravis saabki hakkama just selle ravimgrupiga, mitte ei pole vaja lisada muid ravimeid, eriti arvestades patsiendi noort iga.

Lugupidamisega
Marge Kütt