Beeta-karoteeni tase liiga kõrge 18.07.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!

Lasin teha vitamiinide ja mikroelementide vereanalüüsid ning vastustest selgus, et minu beeta-karoteeni tase veres on kõvasti üle normi. Referentsväärtused on 176-758 mikrogrammi liitri kohta, minul on aga näit 1014. Ma ei tarbi ülemäära porgandeid ega muid beeta-karoteeni taimseid allikaid, samuti pole beeta-karoteeni toidulisandina manustanud.

Millest nii kõrge beeta-karoteeni tase tuleneda võib? Kuidas seda näitu normi saada? Lugesin, et liigne beeta-karoteeni sisaldus veres võib ohtlik olla ja lausa kopsuvähi teket soodustada.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Liisa Kuhi

dr Liisa Kuhi

Laborimeditsiini arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!

Tänan küsimuse eest! Beeta-karoteen on bioloogiliselt aktiivse A-vitamiini eellane - beeta-karoteen lõhustub organismis A-vitamiiniks vastavalt vajadustele. Beeta-karoteeni suurenenud sisaldus pole toksiline, vitamiinne toime on A-vitamiinil. Beeta-karoteeni suurenenud sisalduse põhjuseks võib olla tema rohke tarbimine, seda sisaldavad paljud puu-, juur- ja köögiviljad. Üksikutes uurimustes on leitud, et toidulisandina kasutatud beeta-karoteen suurendab suitsetajatel kopsuvähki haigestumise riski, kuid toidust saadud beeta-karoteen on ohutu.
Võimalik on ka beeta-karoteeni aeglustunud lõhustumine, mistõttu beeta-karoteeni sisaldus veres suureneb, näiteks kilpnäärme alatalitluse või suhkurtõve korral. Seega tasuks igaks juhuks mainitud häirete suhtes kontrollida.

Lugupidamisega
Liisa Kuhi