Leukotsüüdite arv veres pidevalt üle norm. väärtuse. 07.02.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.
Kas oskate öelda millest võivad olla leukotsüüdid veres pidevalt üle normi? Kas on veel mingeid analüüse, millega seda täpsemini selgitada saaks? Vere põletikunäitajad (CRP) on alati jäänud alla 5-e.

Lisaks sellele sooviksin küsida, et kumb kehatemperatuuri mõõtmine on usaldusväärsem - viimased 3 kuud korduvate põskkoobaste põletike ja antibiootikumikuuride järel on kehatemperatuur sageli kõrvast mõõdetuna 37,1-37,7 ja kaenla alt normi piires 36,4. Kraadin muidugi siis, kui on enesetunne selline, et võib olla palavik.

Ette tänades

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Vabandan kõigepealt hilinenud vastuse pärast.
Saan aru, et teil on olnud viimastel kuudel korduvalt kergekujulised haigestumised ja kahtlustatud on põskkoopa põletikku. Samas annate teada, et CRV väärtused on teil alati olnud referentspiirides, mis viitab sellel, et teil ei ole olnud bakteritest põhjustatud infektsiooni, pigem viiruslikud. Antibiootikumise kasutamine tekitab siin mõningaid küsimusi, kuid kuna teemaks on Leu suurenenud väärtused, siis keskendume sellele.

Tegelikult loetakse "normiks" kuni 10,0, seega esimene küsimus on, millist referentspiiri ehk "normi" kasutas teie uuringuid tegev labor. Seega 7,8 ja 9 piiridesse jäävad tulemused ei pruugi näidata põletikku. Paljudel tervetel inimestel (ja võib-olla ka teil) võivad Leu väärtused olla ülemisel referentspiiril. Sellisel juhul on vereproov korras.

Kui te aga kindlalt teate varasematest uuringutest, et teie Leu on olnud madalamal tasemel, siis võib olla arv siiski teie jaoks suurenenud. Kui vere valemis on suurenenud lümfotsüütide hulk, siis on see viide hiljuti põetud viirusinfektsioonile.

Kokkuvõttes - teie Leu hulk on sellistes piirides, mis teatud juhtudel võivad olla omased täiesti tervetele inimestele või äärmisel juhul ületavad väga vähe "normi" ülemist piiri. Seega eraldi muretseda (kas on raske põletik, arenev verehaigus vms) pole selle alusel vaja. Soovitan vaadata valemit ja lümfotsüütide arvu. Kui viimane on suurenenud, on tegemist ilmselt viirusinfektsioonist tingitud muutusega.

Palavik - nahapinnalt, kehaõõntest ja nahavoltidest mõõtes saab tõesti erinevad tulemused. Soovitaksin mõõta nahavoldist e kaenla alt - harjumuspärane 36,5 - 36,9 referentspiir. Kehaõõntest (pärasool) on tulemus 1 kraad kõrgem.

Lugupidamisega
Marge Kütt