Alkoholisisalduse mõõtmine veres 17.05.06 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Sooviksin saada informatsiooni selle kohta, milliseid meetodeid kasutatakse tänapäeval etüülalkoholi sisalduse mõõtmiseks veres. Millised on levinumad uurimismetoodikad, kas erinevate metoodikate kasutamine võib anda erinevaid tulemusi? Samuti sooviks teada, kas etüülalkoholi sisalduse mõõtmiseks veres kasutatakse ka mingeid mõõtevahendeid ja kas need mõõtevahendid peavad olema kuidagi sertifitseeritud või taadeldud? Vastuse eest ette tänades.

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere,

Eestis kasutatakse etanooli määramiseks veres põhiliselt ensümaatilist meetodit kolorimeetrilise detekteerimisega st. lahuse värvuse muutust analüüsi käigus. Kontrollmeetodiks on gaaskromatograafia, mida tehakse Põhja-Eesti Regionaalhaiglas. Tulemused sõltuvad meetodi spetsiifilisusest. Kui analüüsid on spetsiifilised ainult etanoolile, siis peaks erinevate uuringute tulemused olema ligilähedased (katsevea piirides). Mittespetsiifiliste meetodite puhul kui on võimalik määrata ka teisi alkohole, on erinevused kindlasti suuremad. Mõõteaparatuuri eraldi sertifitseerimist ei nõuta, küsimus on selles, millist metoodikat tellija (tavaliselt politsei) aktsepteerib. Kuna seadus selle kohta käesoleval momendil midagi ei ütle, siis on sisuliselt kõik meetodid aktsepteeritavad. Kõige usaldusväärsemad on tulemused sellises laboris, mis on akrediteeritud vastavalt kehtivatele standarditele. See protsess on aga vabatahtlik ja seaduse jõudu ei saa akrediteerimisele sundimisel kasutada.

Lugupidamisega

Jüri Laasik