Ferritiini näitaja 14.09.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

3 aastat tagasi otsustasin võimalikult tervikliku ja vähe töödeldud taimetoidu peale minna (toores, aurutatud või keedetud), kuna kolesterool oli siis näitajatega väga kõrge (8,5) + eelmiste põlvkondade südame-veresoonkonna haigused, mis tõenäoliselt ka mind oleks puudutanud ning samuti oli neerude eGFR madal.
Üleeile tehtud viimane kontroll näitas, et kõik sujub; kolesterool korras (selle sai tegelikult juba esimese 6 nädalaga normi), isegi eGFR paraneb aastatega jõudsalt aga Ferritiin oli kuidagi väga madal 14.2 μg/l, eelmise aasta detsembris oli see veel 42.9 μg/l ja 2020 enne dieedi muudatust 133μg/l.
Küsimus; kui üldist verepilti vaadata (hemoglobiin ja hemogrammi teised näitajad on läbi aastate suhteliselt samad olnud), kas on võimalik, et tegu raua puudusega ja peaks lihtsalt toidulisandi juurde võtma?
Või teha lisauuringuid, miks see näit madal on? Kuigi toidukalkulaator näitab justkui saaks ma toiduga 503% päeva vajadusest. Olen samas ka teadlik, et taimetoidust imendub rauda organismi vähem ning samuti on seal fütaadid, mis imendumist võivad takistada. Võib olla mängib rolli ka see, et maist alates on olnud intensiivsemat treeningud kui tavaliselt ja millegipärast lisasin sellel aastal igale toidukorrale ka kreeka pähkleid, mis võivad raua imendumist veelgi takistada. Äkki peaks neid eraldi sööma?
Iseenesest on kehakaal täpselt sama olnud viimased 25 aastat, sümptomitest pole nohugi olnud viimaed 14 aastat, energiat jagub ja väsimust ei ole, pigem vastupidi

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Vaatan, et olete nn südame paketis lasknud veel kord määrata samu näitajaid kui juba esimeses tervisekontrolli paketis, aga see pole tegelikult probleem.
Teil on tõesti madal ferritiin ja kui võtta arvesse teie taimetoitlust, siis mulle tundub, et võiksite lisaks toidust saadavale võtta juurde nii rauda kui ka perioodiliselt B12 vitamiini ja foolhapet. Teil on hemoglobiin tõesti referentspiirides ja vererakud ei ole väikesed (MCV), pigem vastupidi. Taimetoitlus loob kindlasti pisut erineva fooni ja jääb mulje, et teie rauavarud organismis ei ole piisavad, viimast ferritiin näitabki. B12 ja foolhapet julgen soovitada seetõttu, et MCV on pigem suurem. Vererakud on suuremad ka alkoholi tarvitamise korral, ka sellisel juhul oleks mõistlik lisada toidule B-grupi vitamiine.
Kokkuvõttes ei ole teie näitajad probleemsed, kuid toidulisandite tervitamine perioodiliselt tundub olevat õigustatud. Inimesed on erinevad bioloogilised olendid ja iga keha reageerib pisut erinevalt. Ka väga terviseteadlikud valikud võivad teisest küljest mõned inimesel millegi puuduse tekitada.

Lugupidamisega
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

Ferritiini tase on kõrge ?

Tere
Ferritiini 4000μg/l kas see on kõrge? CRP oli 180 siis muidugi on veel pankreatiit ja silmad on kollased. Üldine väsimus

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Ferritiin on ägeda faasi valk nagu CRP-gi. Seega suurenenud CRP korral on ferritiini väärtuse suurenemine ootuspärane ja seotud ägeda põletikuga.

Lugupidamisega
Marge ...

Loe edasi

Vereanalüüs

Tere!
Olen naisterahvas, 29-aastane. ööl tervisekontrolli raames tehti klassikaline vereanalüüs. Kas minu pidev väsimus, kerge ärrituvus (vähemalt pool aastat kestnud) võib olla põhjustatud raua ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Jääb mulje, et olete ohustatud aneemiast. Praegu on hemoglobiin veel referentspiiride lähedal, kuid punavererakud on väikesevõitu (MCV, MCH, MCHC). Kui teil ei ole kõige tavalisemat noorte ...

Loe edasi

Ferritin kõrge

Tere

11.a tütrel ferritini näit 166,3, mis on normist üle kahe korra kõrgem. Teised näitajad olid normis, ainult D-vitamiini näit normist madalam, 65.
Analüüsi määras spordiarst, kuid ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Jah, ferritiin ei ole mitte ainult rauavarude marker vaid ägeda faasi valk. Kui lapsel oli palavik ja ta oli haige, siis suurenenud ferritiini näitaja võib olla sellega seotud. Ferritiini ...

Loe edasi

Madal ferritiin

Tere!

Mul on küsimus ferritiini tasemete kohta, mis on pidevalt madalamad, kuid samal ajal on hemoglobiin referentsväärtuste ülemises pooles.
Olen aastate jooksul eri ajaperioodidel ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Tõesti huvitav kõsimus. Esimeses 2 analüüsis on tuvastatav raua puudus, edasi hemoglobiin, erütrotsütaarsed indeksid täiesti referentspiirides, kuid ferritiini tase püsib seletamatult ...

Loe edasi

Ferritiin

Tere! Viimasel ajal on esinenud ärevust ja südamepekslemist. Olen teinud kõik analüüsid mis perearsti sõnul on korras ( borrelioos,kilpnääre jne)

Hemoglobiin oli 156 (suitsetaja) ferritiin ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Küllalt korraliku hemoglobiini foonil tundub olvat kummaline näitaja.
Samas ei saa välistada, et suitsetamine mõjutab hemoglobiini taset, samas on rauadepood tühjavõitu.
Hinnangu ...

Loe edasi

Vereanalüüsi tulemused

Tere,

Palun, kas te saaksite anda omapoolse kommentaari minu vereanalüüsi tulemuste kohta. Olen paar-kolm korda aastas lasknud teha suurema veretesti Synlabi laboris. Seekord on päris palju ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Teil on kilpnäärme alatalitlusele viitavad tulemused (TSH, FT4) ja seda oleks mõistlik konsulteerida perearsti ja kui ta soovitab, siis ka endokrinoloogiga.
Aneemia tunnuseid teil ...

Loe edasi

Madal PLT vereanalüüsis.

Tere! Paneb mind muretsema PLT tase veres, mis on 112, võitlen paar aastat raua vaegusega. Kas peaksin pöörduma Hematoloogi juurde? Perearst ei näe probleemi. (PLT on minu iga vereanalüûsis erinev, kord ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Hea oleks muidugi näha kogu teie hematoloogilist uuringut.
Saan aru, et teie mureks on soovitatavatsest referentsväärtustest madalam trombotsüütide üldarv ja see näitaja on üsna ...

Loe edasi

Hemoglobiin

Tere, olen 31 aastane naine ja terve elu on olnud hemoglobiin madalavõitu (emal sama mure). minu hb on läbi elu olnud 109-113 ja otsest ravi pole teinud. Liha ma väga ei söö, lihtsalt ei maitse ja ei taha ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere
Tundub, et teie madal hemoglobiini väärtus on seotud teatud geneetilise fooniga ning seda võib mõjutada see, et olete pigem taimetoitlane.
Igal juhul on raua juurdevõtmine teile näidustatud. ...

Loe edasi

Ferritiin

Tere! Vereanalüüs andis ferritiini näiduks 562, mis tundub piirnormist üle olevat. Mis võib olla põhjuseks ning mida selle näidu alandamiseks oleks mõistlik teha?

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Keerukas vastata, kuna ma ei tea, mis põhjusel tegite ferritiini uuringut ja milline on teie hematoloogilise uuringu tulemus.
Aga kui oletan, et tegite uuringu lihtsalt ilma põhjuseta, ...

Loe edasi

Ferritiin

Tere!

Tehtud Synlab'is terviseriski test (mees, 47.a., normkaalus), kust ilmnes, et Ferritiin on 462,8 (ref.väärtus 28,0-370,0). MCV ja MCH on alumise piiri peal.
Internetist uurides ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Lugupeetud patsient!

Teie vereanalüüsi järgi ei ole teil põhjust diagnoosida polütsüteemiat, samuti mitte aneemiat.
Ferritiin on muuhulgas ägeda faasi valk ja kaasneb põletikulistele ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: