Vereanalüüs 08.12.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 37 nädalat rase ja seoses rinnaku ja ülakõhuvalu tõttu käisin emos, kus tehti vereanalüüsid, valvearst ütles, et analüüsid korras ja määras kuni sünnituseni omeprasooli maorohu, et kaebused tulenevad kõrvetisest. Enne rasedust on diagnoositud reflukshaigus.
Kuid analüüse vaadates, leidsin mitmeid nihkeid ja süda pole rahul, tunnen end väsinuna ja ärevil.
Palun öelge kas antud analüüsid on korras, eriti teeb muret näit alp, selle kohta ütles arst, et see ongi rasedatel kõrgem, mida see näitab? Hemoglobiin on ka madal, tarvitan rauasiirupit, paraku see tekitab iiveldust ja hakkab mao peale. Kas aneemia võib ise tekitada iiveldust või pigem asi rauasiirupis ja verenäitudes?

WBC 10,3 3,5-8,8E9/L
RBC 3,82 3,90-5,20E12/L
Hb 111 117-153 g/l
Hct 33 35-46%
MCV 87 82-98 fL
MCH 29,1 27,0-33,0 pg
MCHC 334 317-357 g/L
RDW-CV 15,3 11,6-14,0%
RDW-SD 48,8 39,0-46,0 fL
Plt 338 145-390 E9/L

kaalium 3,9 3,4-4,8 mmmo/L
naatrium 138 136-145mmo/L
CRP 3 5mg/L
Alat 11 35U/L
Asat 17 35U/L
Alp 183 35-105 U/L
GGT 15 40U/L
Bilirubiin 2,7 21umol/L
Amülaas 76 28-100U/L
Lipaas 32 13-60U/L
Kreatiniin 45 45-84umol/L
eGFR ( CKD-EPI) 123 90mL/min/1,73m2
Valk 66 64-83g/L
Kusihape 218 143-339umol/L

Ette tänades!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere
Rinnaku-ja ülakõhuvalu põhjuse diagnoosimine 37.rasedusnädalal on tõesti keeruline. Kui anamneesis on reflukshaigus, siis on tõesti üsna tõenäoline, et raseduse lõpus suurendab vaevusi suurenenud emakas ise ning kaebused taanduvad sünnituse järgselt, ilma et oleks tegemist mingi lisanduva haigusega.
Vähene aneemia on rasedatele tõesti üsna omane ja rauaravi näidustatud. Kahtlustan, et iivelus ja ebamugavustunne maos on seotud rauasiirupi endaga. Kas olete proovinud võtta rauapreparaate tabletivormis?
ALP ehk alkaalne fosfataas on kõigi rakkude membraanides olev valk. Raseduse III trimestril suureneb tõesti ALP väärtus, see on füsioloogiline ja seotud platsenta ALP ilmumisega verre. Seega see eraldi haigus olla ei tohiks.
Kui soovite olla päris kindel, et teil ei ole mingit probleemi luude või maksasiseste sapiteedega, siis võiks ALP väärtust määrata ca 1 kuu peale sünnitust või hiljem. Tõenäoliselt on siis väärtus korras, sest ka praegune ALP suurenemine on väike ja täiesti seletatav raseduse III trimestriga (raseduse viimane kolmandik).

Lugupidamisega
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

11 a tütre vereanalüüs

Monotsüüdid 7,0

lümfotsüüdid 59,0

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Vereanalüüsi saab hinnata ainult siis, kui on nähtav kogu uuring. Kahjuks üksikparameetrite järgi ennustada midagi ei saa, see ei ole ammendav ega õige kommentaar.

Lugupidamisega
Loe edasi

Vereanalüüs

Tere!

Kas verepilt tundub korras olevat?

Kõike head

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Punaverenäitajate indeksite järgi (MCV, MCH) võib teil olla rauapuudus, mis ei ole veel aneemiana avaldunud.
Soovitan kontrollida ferritiini näitu.

Lugupidamisega
Loe edasi

vereanalüüs

Tere! Opereeritud pinkuse blastoom (halvaloomuline nahakasvaja). Epikriisis ka dgn "AA amüloidoos I aste".Hiljem nahaarst ei osanud öelda, millega tegemist. Milline vereanalüüs seda näitaks? Tänan!

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Uuring on histoloogiline ehk patoloog hindab kasvajast võetud tükki.
Vereanalüüsid ei ole siin olulised.
Amüloidoosi kahtlusel soovitan jälgida uriinianalüüsi ja valgu eritumist ...

Loe edasi

Vereanalüüs näitab ALAT 27 kas see on halb näitaja ja millega on probleeid.

kas verepilt on halb

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Kui kaebusi ei ole ja ALAT on 27, siis mingit patoloogiat diagnoosida ei saa.

Lugupidamisega
Marge Kütt

Loe edasi

vereanalüüs

Tere,
Hiljuti tehtud vereanalüüs näitas, et trombotsüütide arv on piiri peal (vanust 58.a.).Mida soovitate nende arvu vähendamiseks ette võtta? Tänan

Lugupidamisega

Mart

Vastas dr Jüri Laasik

Ter,

Piiripealsete väärtustega ei ole midagi vaja ette võtta. Bioloogilise organismi reservid ja variatsioonid on muutuvad kaunis suurtes piirides ja seetõttu pole normväärtuste servas vaja ...

Loe edasi

vereanalüüs

Olen 52 aastane mees. Tegelen aktiivselt tervisespordiga. Vereanalüüs näitas, et MCHC on 375 g/l . normaalne on 315-345. Kas minu näitaja võib tekitada mingit probleemi tervisele?

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,

MCHC näitab punaliblede keskmist hemoglobiinisisaldust ja ei oma iseseisva näitajana olulist diagnostilist väärtust. Teda saab hinnata koos teiste punavere näitajatega.
Lugupidamisega
Loe edasi

vereanalüüs (lisaks)

Hetk tagasi esitasin küsimuse vereanalüüsi kommenteerimiseks (trombotsüüte palju), kuid unustasin märkimata, et tegemist on 43 aastase naisterahvaga. Vabandan.

Vastas dr Jüri Laasik

Vastatud

Loe edasi

Põletiku näitajad

Kas vereanalüüs näitab alati kui organismis on mingid põletikud?
Minul on juba 4 aastat ebaselge päritoluga palavikud. Võetud vereproovid on alati korras olnud. Olen viibinud ka 2 korda Tallinnas ...

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,
Üldlevinud põletikunäitajateks on erütrotsüütide settereaktsioon (SR või ESR) ehk niinimetatud veresete ja C-reaktiivne valk (CRV). Enamusel juhtudest on nad põletiku puhul tõusnud, kuid tagasihoidliku ...

Loe edasi

vereanalüüs

Tere!
Mulle tehti hiljuti vereproov ja sooviksin saada mõnede näitajate kohta täpsemat informatsiooni (millele need arvud viitavad): lümfotsüüdid 52%, neutrofiilid 36,2%, MPV10,1fL
Ette väga ...

Vastas dr Jüri Laasik

Tere Liisi,
Kui Teile tehti vereanalüüs, siis oli sellel kindlasti ka mingi põhjus. Soovitan lisainformatsiooni küsida arstilt, kes selle uuringu määras. Kontekstist väljakistuna ei ütle need numbrid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: