Tükid uriinis 07.02.13 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Uriinis ujuvad mingisugused suured tükid nagu meduusid, naljaga öeldes käed-jalad küljes ja lapsel pissida valus. Mis jubedused need olla võivad? Tehtud on tavaline uriiniproov, väidetavalt korras. Kas külv näitaks midagi rohkema?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

See ei ole kindlasti normaalne, kui väikelapsel on urineerimine valulik.
Uriiniproovi tuleks korrata ja kindlasti paluda ka mikroskopeerida, et neid "tükke" oleks võimalik tuvastada.
Põhjus võib olla bakteriaalne põletik, sellisel juhul aitaks edasi mikrobioloogiline külv.
Samas võivad "tükid" olla ka põiepõletikust tingitud väikesed põie limaskest osised, neid külv tuvastada ei aita.
Sooviaksin pöörduda perearstile palvega uriiniproovi korduvalt teha ja mikroskopeerida sadet ka juhul, kui esialgne ribatest on korras. Kui ribatest on korrast ära, siis võiks määrata ka mikrobioloogilise uuringu.
Kindlasti tuleks pöörata ka tähelepanu sellele, kas lapse urineerimine on sagenenud või on tal palavik, viimastest sümptomitest tuleks kindlasti informeeridas ka perearsti.

Lugupidamisega,
Marge Kütt