Mikroelemendid veres 19.11.04 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,doktor,
Oleksin väga tänulik kui saaksin vastuse mind kaua vaevanud küsimusele.
Nimelt sain üsna segase vastuse mikroelementide kohta. Ise ma normväärtusi ei tea, vastus oli sõnastatud umbes nii,et seda mitu korda vähem ja teist mitu korda vajalikust rohkem.
Küsimus:missugused on normväärtused- CA,Mg,K,Na,Zn,P,Cu,Mn,Fe,Cd.
Millest võiks tekkida vase ja raua kõrge sisaldus veres? Kas joogivesi on tõenäoline?
Olen 59-aastane naine,ise ei tea endal küll mingeid tõbesid olema, va kilpnäärme suurenemine,funktsioon korras. Ravimitest tarvitan astmarohtu Flixitide.
Vabandan kui adresseesisin küsimuse valele adressadile,kuid ei osanud kellegi poole pöörduda.
Tervitades Aino

Arst vastas:

dr Jüri Laasik

Laborimeditsiini arst

HTI Labor, Tallinn

Tere Aino,
Ei oska arvata, kust laborist on pärit need analüüsid, aga reeglina peaks üks endast lugupidav labor lisama normiväärtused analüüsivastuste juurde, sest erinevatel meetoditel tehtavad uuringud võivad omada erinevaid referentsväärtusi.
Zn, Cu, Mn ja Cd tavalistes meditsiinilaborites üldse ei tehta, need on sageli töötervishoiu pärusmaa.
Vase ja rauasisalduse tõus ei ole kindlasti tingitud joodavast veest. Vasesisalduse põhjuseks on enamasti Wilsoni tõbi, mis ei ole tingitud ülemäärasest vase tarbimisest, vaid vaske siduva valgu puudusest organismis. Tegemist on päriliku haigusega.
Raua tõus organismis võib olla tingitud raua ainevahetuse geneetilistest häiretest, ülemäärasest rauapreparaatide tarbimisest, massiivsetest vereülekannetest, mõningatest maksahaigustest.
Kuid enne kui hinnata ühe või teise mikroelemendi taset, peaks olema siiski esitatud konkreetsed arvud ja teostenud laboratooriumi referentsväärtused (e. normid, kuigi see ei ole enam laboriterminoloogias soovitatav sõna).
Lugupidamisega
Jüri Laasik
laboriarst