Rögaeritus öösiti 19.02.12 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Nüüd juba neljandat-viiendat aastat olen külmal aastaajal hakanud põdema sellist bronhiiti (?), et õhtuti pikali heites hakkab meeletu rögatulv. Pean iga natukese aja tagant neelama, köhima ja rögastama sest röga valgub kurku. Selline tegevus teeb üsna ruttu kurgu kähedaks ning mõnikord tekivad ka kõrvetised. Hommikul ärgates oleks probleem nagu kadunud, kuid päeva edenedes hakkab kõik otsast peale, kuni õhtuks on päris hull. Röga on vedelamapoolne ja läbipaistev või valge. Tavaliselt on haigus kestnud paar-kolm kuud. Praeguse haiguse teeb minu jaoks väga raskeks see, et mul on veidi alla aastane laps, kes saab rinnapiima ning magab öösiti minu kõrval. Kirjutama ajendaski eelkõige see, et kas on mingeid ravivõimalusi, et ei peaks imetamisest loobuma. Muidugi, kui on vaja mingeid ravimeid võtta, siis peame rinnavõõrutusega hakkama saama. Raseduse ajal olin samuti haigusega kimpus. Proovisin ära väga paljud loodusravi vahendid, kuna perearst ei kirjutanud midagi muud. Sain abi soolakambris käimisest. Paremaks läks alles pärast 15-20 korda. Praegu väikese lapsega soolakambris käimine oleks väga raske. Mul oleks sellised küsimused, et mis haigusega täpsemalt võiks tegu olla, mida perearst saaks haiguse diagnoosimisel ja ravis ette võtta. Kas võiks lasta teha kopsuröntgeni ja analüüse? Kas haigusetekitaja väljaselgitamine aitaks ravi määramisel kaasa?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kindlasti on vaja teha uuringuid, et saada täpsemalt diagnoosida. Haigustekitaja väljaselgitamine aitab alati, et leida õige ravi. Rö- film kopsudest on kindlasti vajalik. Soovitan ka nina-kurguarsti konsultatsiooni, kuna kirjeldate, et röga valgub kurku (ehk hoopis ülemistest hingamisteedest ?). Kuna haigus kestab paar-kolm kuud ja mitmel aastal järjest, siis soovitan kopsuarsti konsultatsiooni, sest et tegemist on krooniliste kaebustega