Kopsupildil kopsutuberkuloos 10.02.11 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen töötanud 23 aastat kohal, kus algul tegin röntgenit igal aastal, nüüd käin iga kahe aasta tagant kontrollis, kõik on alati korras olnud, vereproovid ka. Nüüd detsembris näitas pilt, et olen lapsepõlves, või millal täpselt, ei tea, põdenud kopsutuberkuloosi, on tekkinud lubjastudud tükk. Palun öelge, kas 23 aastat ei ole seda siis kordagi näha olnud, kas see suureneb, kas see on tervisele ohtlik? Köha on siis, kui mõni viirus vast levib, aga see on imeharv juhus.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Lubitihe kolle tavaliselt ei suurene ega ole ka kuidagi tervisele ohtlik. Ilmselt on see väga väike ja lihtsalt pole alati kirjeldatud. Teine võimalus on, et ehk ei olegi lubikolle, vaid hoopis veresoon ristiläbilõikes, mis simuleerib lubikollet. Või mõni muu summatsiooniefekt. Kõik see on oletus: kui saaksin filmi näha, siis saaksin täpsemalt öelda.