lapse köha 08.08.05 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere,
selline mure, et 5 aastane laps köhib harva, viimasel ajal küll aina tihedamini, noh nii nädalas korra, kaks. Tekib tugev köhahoog,vilisev köha ( mu suitsetav isa köhib umbes samamoodi).
Käisime perearstil, ta võttis vereproovi,see ei pidavat põletikku näitama kuigi samas olevat mingid näitajad veidi kõrgemad, ka kuulates ei kuulnud ta midagi. Arst arvas küll,et kõik on korras ja, et lihtsalt kurgus kõdistab (sel ajal kui käisime köhis laps veel harvemini) aga kas ma peaksin ju siiski muretsema? Muidu on küll laps terve aga ikkagi ei köhi terve inimene ju niimoodi? Allergiaid senini olnud pole, talvel ikka köhasid oli aga ei midagi hullu.
Mida ma peaksin paluma arstil uurida või millest see olla võiks?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kui lapsel on terved nina, kurk ja kõrvad, siis Teie poolt kirjeldatud nii harva esineva köha puhul küll ei tunneks muret. Kui laps on hiljuti põdenud mingit viirusinfektsiooni, siis selle järgselt võib esineda mitmete nädalate vältel hingamisteede hüperreaktiivsust, mis avaldub õhuvahetusel esinevate kõhahoogudena. Kui köha tekib koormusel, mingist teravast lõhnast indutseerituna, seoses temperatuurimuutustega (nt. jäätisesöömisel), seoses emotsioonidega (nutt-naer), siis võib mõelda astmast tingitud bronhide hüperreaktiivsusele.