allergiast astma seos külmetushaigustega 11.02.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere,
8-aastasel poisil on diagnoos bronhiaalastma, mille tekitajaks õietolmuallergia. allergia põhjustaja õitseb kevadel 1 kuu. laps saab siis nö ennetavat ravi ja vajadusel kasutab inhalaatorit. talvel oli tal palavik ja köha (koolist saadud viirus). kontrolliti ka kopse ja need olid kahjustuseta. lapsel hingamisraskusi ei esinenud, aga perearst käskis kasutada lisaks köhasiirupile ja antibiootikumidele ka inhalaatorit. kas sellise astmadiagnoosiga on iga köha puhul inhalaatori kasutamine vajalik? ja kas viiruslikust köhast võib tekkida astmahoog hoolimata allergeeni puudumisest?

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Lapsel on ilmselt vahelduv astma, seos kevadise allergeeniga. Viirusinfektsioon on sagedasemaid astma sümptomeid vallandav faktor. Viirusnakkuse puhul on antibiootikumide kasutamine küsitava väärtusega ja mitte alati põhjendatud. Mis puutub Teie küsimusse viirusliku köha ja astmahoo seosesse Teie lapse puhul, siis see võib olla nii ja naa: võib vallandada astmasümptomeid ja ei pruugi seda teha. Ennetav ravi on siis vajalik, kui köha ei kao ja tekib ka vajadus bronhilõõgasti järele. Usun, et teil on kodus PEF- meeter, igapäevane monitooring annab märku takistuse olemasolust bronhides.